Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 113
Pavisam: 3282862

Parfimērijas un higiēnas preces

Parfimērijas un higiēnas preces

Vēl nesen vienīgie skaistumkopšanas līdzekļi, kas mums bija pieejami, bija ziepes, pāris šampūnu un zobu pastu veidi un neliels kosmētikas klāsts. Tagad situācija ir krasi mainījusies – kosmētikai un higiēnas precēm ir atvēlēti atsevišķi veikali un izvēle ir kļuvusi daudz sarežģītāka Vairums parfimērijas un higiēnas preču satur daudz sintētisko krāsvielu un smaržvielu, konservantu.

Šīs pārmaiņas bet arī negatīvi ietekmējušas produktu lietotājus un apkārtējo vidi. Šī ietekme var izpausties jau preču lietošanas laikā, īpaši jauniešiem vai cilvēkiem ar jutīgu ādu. Taču iespējama arī ilgtermiņas ietekme, kas var būt pamanāma tikai pēc gadiem. Tā kā mūsu āda ir caurlaidīga, parfimērijas un higiēnas precēs esošās ķīmiskās vielas iesūcas ādā un nonāk mūsu asinīs.

Parfimērijas un higiēnas preču apraksti

Ziepes, kas ražotas no sintētiskajām vielām, pēdējās dekādes laikā ir kļuvušas ļoti populāras Latvijā un citur pasaulē. Tās bieži vien satur antibakteriālas vielas (visbiežāk triklozānu) un sintētiskās smaržvielas un krāsvielas. (Lasiet vairāk.)

Nagu laka var saturēt ftalātus (īpaši dibutilftalātus), kas izmēģinājumos ar dzīvniekiem ir izrādījušies kacerogēni un var ietekmēt hormonsistēmas darbību, radot reproduktīvos traucējumus. Ftalātus plaši lieto arī citās parfimērijas un higiēnas precēs, nenorādot to uz iepakojuma. Ftalāti ir atrasti arī cilvēku audos.

Zobu pasta var saturēt triklozānu, biocīdu, kas ir radīts, lai nogalinātu baktērijas. Triklozānu plaši lieto zobu pastu, dezodorantu un virtuves plastmasas piederumu, piemēram, plastmasas bļodu un gaļas dēlīšu, ražošanā.

Noturīgās matu krāsas (tādas, kas neizzūd pēc 6–8 mazgāšanas reizēm un kuru lietošanai ir jāsajauc divi dažādi komponenti) var saturēt veselībai bīstamas ķīmiskās vielas. Pētījumi rāda, ka ilglaicīga noturīgo matu krāsu lietošana var izraisīt alerģijas vai urīnpūšļa vēzi, taču nav noskaidrots, tieši kuras vielas ir vainīgas.

Lūpu krāsas un dezodoranti var saturēt butilhidroksitoluolu (BHT), ko lieto kā pārtikas produktu un kosmētikas konservantu. BHT kaitē videi, tas slikti sadalās, uzkrājas dzīvos organismos un ir indīgs.

Liela daļa pārdošanā esošo pretsaules aizsargkrēmu satur titāna dioksīda daļiņas, tās ir toksiskas.

Ķīmiskā sastāva apraksts

Plašāk lietotās bīstamās ķīmiskās vielas ir: triklozāns, ftalāti un parabēni. Daudzās precēs, lai pagarinātu to derīguma termiņu, tiek lietoti arī toksiski konservanti, tostarp tādi, kas izdala formaldehīdu (iespējamu vēža izraisītāju). Dermatologi uzskata, ka konservanti ieņem otro vietu ādas kairinājumu izraisīšanā. Virkne kosmētikā lietoto krāsvielu var izraisīt alerģijas un kairinājumus. Krāsvielas var saturēt arī svina acetātu. Svins ir smagais metāls, kas ir indīgs un bojā nervu sistēmu. Ir noteiktas aptuveni 100 dažādas potenciāli alerģiskas un noturīgas ķīmiskās vielas, kuras uz iepakojuma tiek norādītas kā parfume (smaržvielas). Paplašinās arī antibakteriālu vielu patēriņš. Zinātnieki ir nobažījušies par saikni starp šo produktu lietošanu un to, ka palielinās pret zālēm izturīgu mikrobu izplatība. Bez šīm vielām ir vēl ļoti daudz citu potenciāli bīstumu vielu, ko mēs ikdienā lietojam, neapzinoties draudus. Šeit dažas no tām ir aprakstītas.

Jūs izbrīnījušies vaicāsit, kāpēc gan visi šie dranķi nav aizliegti jau aizvakar. Atbilde viena: kosmētikas ražotāji ir ļoti bagāti, tie spēj lobēt ne tikai savas valsts valdību, bet arī Eiropas Savienības funkcionārus. Lai kādu sastāvdaļu drīkstētu pasludināt par kaitīgu, zinātniekiem jāvelta vismaz 20 pētījumu gadi, kaut ražošanā šos brīnumus ieviesa dažu gadu laikā un pasludināja par līdzekli pret visām kaitēm. Turklāt, kas tad finansēs apjomīgos kaitīguma pētījumus? Paši kosmētikas ražotāji? Valsts, ko finansiāli stutē lielrūpnieki? Slīcēju glābšana ir tikai pašu slīcēju ziņā, mēs varam tikai informēt, bet izvēle jāizdara jums.

Padomi

    * Izvēlies produktus, kas nav izmēģināti uz dzīvniekiem un satur dabīgās izejvielas.
    * Izvairies no kosmētikas un parfimērijas, kas satur mākslīgās smaržvielas un krāsvielas un ir ar antibakteriālu iedarbību. Izvēlies skaistumkopšanas produktus, kuri nesatur ftalātus un citas bīstamas vielas.
    * Izvairies no zobu pastām, zobu sukām un mutes skalojamajiem līdzekļiem, kas satur triklozānu.
    * Izvairies no pastāvīgas matu krāsošanas, īpaši ar krāsām, uz kuru iepakojuma ir brīdinājums par iespējamu alerģisku reakciju.
    * Izvairies no pastāvīgas matu krāsošanas, īpaši ar krāsām, uz kuru iepakojuma ir brīdinājums par iespējamu alerģisku reakciju.

(Raksts pārpublicēts no : http://www.zb-zeme.lv/paterins/?id=2)

 

Plašāk lietoto matu krāsu sastāvdaļu ietekme uz veselību:

Resorcinol – oksidējoša viela. Kairina acis un ādu. Izraisa alerģiju, neauglību, reiboni, nelabumu, sirdsdarbības traucējumus, iekšējās sekrēcijas dziedzeru noārdīšanos, bojā vairogdziedzeri.

1-naphtol – oksidējoša viela, ko iegūst no akmeņoglēm. Kancerogēna. Izraisa krūts, urīnpūšļa un aknu vēzi, psoriāzi, nātreni, izsitumus.

p-phenylenediamine – krāsviela, ko iegūst no akmeņoglēm. Kancerogēna. Sagrauj imūnsistēmu, izraisa alerģiju.

Hexylene glycol – šķīdinātājs. Kairina acis, ādu un elpceļus, var izraisīt dermatītu.

Propylene glycol – šķīdinātājs. Kairina acis, ādu un elpceļus. Veicina ādas caurlaidību un palīdz citām toksiskām vielām nokļūt asinsritē un iekšējos orgānos.

Soytrimonium chloride – virsmaktīvā viela. Toksiska. Kairina ādu, elpceļus. Var izraisīt nelabumu, vemšanu, nemieru, komu, elpošanas muskuļu paralīzi.

Isopropyl alcohol – šķīdinātājs. Kairina acis un gļotādu. Izraisa depresiju, ekzēmu. Laboratorijas dzīvniekiem bojā aknas.

Ethanolamine – virsmaktīvā viela. Kairina acis, elpceļus. Izraisa astmu. Ātri uzsūcas asinsritē, uzkrājas aknās un nierēs. Reaģē ar citām sastāvdaļām un veido kancerogēnas vielas.

Oleth-5, oleth-2 – emulgators. Izraisa alerģijas un plaušu vēzi.

Parfum – smaržvielas. Izraisa astmu, kairina ādu. Bojā CNS, izraisa galvassāpes, atmiņas zudumu, depresiju, bojā hormonālo sistēmu.

Cocamidopropyl betaine – virsmaktīvā viela. Kairina acis, ādu, izraisa alerģiju, veicina kancerogēnu vielu veidošanos.

Ammonium hydroxide – pH izlīdzinātājs. Kairina un apdedzina acis, ādu, elpceļus. Izraisa ādas vēzi.

Phenyl metyl pyrazolone – oksidējoša viela, ko iegūst no akmeņoglēm. Kancerogēna. Pētījumos ar dzīvniekiem pierādīts, ka no mātes organisma iekļūst mazulī un mazina intelekta spējas.
Laboratorijas dzīvniekiem šīs vielas izraisa vēzi, bet joprojām tās iekļautas matu krāsu sastāvā

Dabīgās matu krāsas
 
«Urtekram»Vācija«Natural henna» 100 g 6,40 Ls Hennas lapu pulveris, akācijas koksnes ekstrakts, indigo lapu pulveris, guāra sveķi

«Logona» Vācija «Herbal hair color»  100 g  6,00 Ls 100% dabīga matu krāsa. Kviešu proteīns un džodžoba eļļa piešķirs matiem apjomu

«Stimul kolor kosmetik»
Krievija Dabīgā Irānas henna  25 g 0,15


Ieteikumi, izvēloties un izmantojot sadzīves ķīmiju

Vispirms būtu svarīgi pārdomāt, vai tiešām šis konkrētais produkts ir nepieciešams sadzīvē, un vai ieguvumi, ko sniedz šis produkts, atsver riskus veselībai un apkārtējai videi. Piemēram, nepieciešamība izmantot plašu klāstu dažādu dezinfekcijas līdzekļu dzīvoklī, sākot no virtuves līdz tualetei, kur uzturas tikai ģimenes locekļi.

Ieteikumi, iepērkoties veikalā

    * sintētisko gaisa atsvaidzinātāju vietā izvēlieties dabiskās smaržvielas;
    * izvēlieties mazgāšanas līdzekļus, kas satur mazāk fosfora un nesatur optiskos balinātājus un smaržvielas;
    * pērciet krāsas, lakas un līmes, kas nesatur šķīdinātājus, bet ir gatavotas uz ūdens bāzes.

 

(Materiāls pārpublicēts no www.pateretaja-celvedis.lv)