Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 291
Pavisam: 2870994

No 1.novembra cilvēkiem ar invaliditāti izsniedz jauna parauga apliecības

Sākot ar 2012.gada 1.novembri, cilvēki ar invaliditāti var saņemt jaunas, uzlabota parauga apliecības. Apliecību saņemšana būs ērtāka, jo tām nevajadzēs iepriekš iesniegt fotogrāfiju.

Jaunā parauga apliecības var saņemt piecu darba dienu laikā visās Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) nodaļās klātienē pēc invaliditātes ekspertīzes veikšanas un invaliditātes noteikšanas vai pa pastu ierakstītā sūtījumā. Par apliecības saņemšanu cilvēkiem nav jāmaksā.

Pilnīga pāreja tikai uz jaunā tipa apliecībām plānota triju līdz desmit gadu laikā. Tas nozīmē, ka cilvēkam ar invaliditāti ir jāseko līdzi pašreizējās apliecības derīguma laikam. Ja tas nav beidzies, vecā parauga apliecība ir spēkā. Jaunu apliecību būs nepieciešams izgatavot tikai pēc iepriekšējās derīguma termiņa beigām.

Uz jaunā parauga apliecībām atspoguļotā informācija ir tulkota arī angļu valodā. Tas ļauj cilvēkiem ar invaliditāti, ceļojot pa Eiropas Savienības dalībvalstīm, izmantot šajās valstīs noteiktos atvieglojumus, piemēram, muzejos, sabiedriskajā transportā u.c.

Jaunā parauga apliecības izgatavo kā polivinilhlorīda daudzslāņu laminētas kartes.. Apliecībā iestrādāti elementi, kas apgrūtina tās viltošanu, tai skaitā smalku līniju rakstu, teksta līniju negatīvā mikrodrukā, integrētu sejas attēla fona apdruku, un ultravioletā gaismā redzamu attēlu. Pašlaik invalīda apliecība ir uz apdrukātas papīra pamatnes laminēta kartīte, ko ir viegli viltot.

Izstrādājot jaunā parauga apliecības, ir padomāts, lai uz tām atspoguļotā informācija būtu vieglāk izlasāma arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Tāpēc apliecībai izvēlēts dzeltens un oranžs pamata tonis, kas vislabāk kontrastē ar teksta melnajiem burtiem.

Apliecību izgatavošanu tehniski nodrošina katra VDEĀVK nodaļa, kurā cilvēkam veic invaliditātes ekspertīzi un nosaka invaliditāti. VDEĀVK ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu ir iegādājusies apliecību izgatavošanas iekārtas ar aprīkojumu un programmatūru.

Jauno iekārtu komplektā ir arī fotoaparāts, tāpēc nav vajadzības iepriekš iesniegt fotogrāfiju. To vajadzēs darīt tikai, lai izgatavotu apliecības cilvēkiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar paši ierasties VDEĀVK nodaļā. Tāpat fotogrāfiju vajadzēs iesniegt cilvēkiem, kuri dokumentus apliecības saņemšanai VDEĀVK nosūta pa pastu.