Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 278
Pavisam: 2870981

Plaušu pārbaudi Spirometrijas dienu ietvaros veikuši gandrīz 2500 Latvijas iedzīvotāju

Šogad visā pasaulē atzīmē Spirometrijas jeb plaušu veselības dienas. Latvijā tās norisinājās no augusta beigām līdz oktobra sākumam un to ietvaros vairākās pilsētās bija iespēja bez maksas pārbaudīt savu plaušu veselību, veicot spirometriju, kuras laikā spēcīgi jāiepūš īpašā aparātā (spirogrāfā).

Spirometrijas dienas 2012 Latvijā rīkoja Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija. To mērķi bija pievērst uzmanību plaušu veselībai un skaidrot, ka spirometrija ir ļoti efektīva plaušu funkcionālās diagnostikas metode. Tā ir ātra, vienkārša un nesāpīga. Lai to veiktu, vienam cilvēkam nepieciešamas 10-15 minūtes.

Apkopojot datus par veikto spirometriju skaitu, zināms, ka šogad Spirometrijas dienu laikā savu plaušu veselību pārbaudījuši gandrīz 2500 Latvijas iedzīvotāju. Tas Latvijai ir ļoti daudz. 2500 ir gandrīz 4% no visos kontinentos kopā oficiāli Spirometrijas dienu ietvaros reģistrētajiem spirometrijas mērījumiem. Latvijā veikto spirometriju skaitā ir gandrīz 200 cilvēki, kas spirometriju veica Spirometrijas dienu atklāšanā t/c Origo. Tāpat viņu vidū arī Kuldīgas pašvaldības un Liepājas sociālā dienesta darbinieki. Bezmaksas plaušu pārbaude tika veikta arī Rīgas domes darbiniekiem – savu plaušu stāvokli pārbaudīja 243 cilvēki, 25% no viņiem tika ieteikts veikt papildu izmeklējumus, lai pārliecinātos par veselības stāvokli. Savukārt Daugavpils novada domē pārbaude tika veikta 54 cilvēkiem, dažiem no viņiem speciālists ieteica veikt papildu izmeklējumus. 

Asoc. prof. dr. Alvils Krams, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, aicina pastiprināti runāt par smēķēšanas kaitīgumu: „Plaušu vēža un HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība) galvenais cēlonis (80-90% gadījumu) ir smēķēšana. Katrs otrais smēķētājs nomirst priekšlaicīgi no smēķēšanas izraisītas slimības. Priekšlaicīgi no smēķēšanas mirušais smēķētājs nodzīvo vidēji 15-20 gadus īsāku mūžu. Nav neviena vesela smēķētāja!”

Dr. Renāte Snipe, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas bērnu pneimonoloģe, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes locekle: „Šāda akcija, proti, Spirometrijas dienas 2012, ir ļoti apsveicama un vajadzīga. Tā, īstenota pēc vairāku Eiropas sadarbības partneru ierosmes, Latvijas iedzīvotājiem palīdzējusi atgādināt par plaušu veselības nozīmi un smēķēšanas nelabvēlīgo ietekmi. Šogad, Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā piedāvājot iespēju bez maksas pārbaudīt bērnu plaušu veselību, jutām vecāku atsaucību un ieinteresētību. Kopumā normai neatbilstošus rezultātus konstatēja trešdaļai bērnu, kuri bija ieradušies uz spirometrijas mērījumiem. Bērnu slimnīcas pneimonologu devums šīs akcijas laikā bija iespēja nepieciešamības gadījumā konsultēt šos pacientus jau tās pašas nedēļas laikā (ārsti pagarināja savus pieņemšanu laikus), parasti uz vizīti rindā ir jāgaida 2-3 mēneši. Fakts, ka Spirometrijas dienas 2012 apņēma visu Latviju, vieš cerību, ka izdevās atgādināt par plaušu veselību un spirometriju, kas ir informatīva, ātra un neinvazīva plaušu funkcionālās diagnostikas metode, un ka arī pēc Spirometrijas dienu noslēguma pacienti nāks un veiks šo izmeklējumu.”

Dr. Halina Ivanovska, Daugavpils Bērnu veselības centrs: „Spirometrijas dienu ietvaros plaušu pārbaudi veicām Daugavpils Poļu ģimnāzijā un Daugavpils Bērnu veselības centrā. Kopā tika veiktas 42 pārbaudes. Bija laba atsaucība no skolas administrācijas, bija noorganizēts kabinets, izbrīvētas stundas, izlikti plakāti. Pārsteidza vidusskolēnu interese par savu plaušu veselību, tika uzdoti daudzi konkrēti jautājumi par spirometriju kā metodi, rezultātiem, skaitļiem tās grafiskajā izdrukā. Tika runāts arī par smēķēšanas kaitīgumu. Nevienam no jauniešiem, kuriem tika veikta plaušu pārbaude, netika atklātas problēmas, īpaši zēniem bija ļoti augsti FEV1 rādītāji. No pieaugušajiem vienai personai tika atklātas obstruktīvas izmaiņas (bija arī sūdzības par elpas trūkumu pēdējo 3 mēnešu laikā). Man kā pediatram ar 25 darba gadu pieredzi stacionāra bērnu nodaļā un arī ambulatori kā bērnu pneimonologam bija ļoti interesanti izmeklēt veselus cilvēkus. Pēc šīm pārbaudēm varu secināt, ka bērnu elpošanas ceļu slimību diagnostika vismaz Daugavpilī ir ļoti agrīna un, parādoties sūdzībām, bērni tiek ļoti laicīgi nosūtīti pie speciālista.”

Spirometrijas dienas noslēdzās 4. oktobrī, kad Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā notika Plaušu veselības diena „Elpo viegli” un ārstu konference. Pasaules Spirometrijas dienu mērķis ir pastiprināti runāt par plaušu veselību, tās nozīmi un uzlabošanas iespējām. Saistībā ar 2012. gada Spirometrijas dienām tika izdota „Plaušu Veselības Avīze” (150 000 eksemplāros).

Pievienojies plaušu veselības kustībai!
www.elpoviegli.lv