Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 288
Pavisam: 2870991

Augusta peldūdens kvalitātes pārbaužu rezultāti liecina – peldēties atļauts visās Latvijas oficiālajās peldvietās

Veselības inspekcija informē, ka šonedēļ veikto peldūdens kvalitātes pārbaužu rezultāti liecina, ka visās 46 oficiālajās peldvietās* peldūdens kvalitāte atbilst prasībām un peldēties ir atļauts.

Inspekcija aicina iedzīvotājus īpaši izvērtēt peldvietas izvēli un tās ūdens kvalitāti, ja neizmantojat oficiālās peldvietas. Pirms peldēšanās jānovērtē, vai tuvumā neatrodas objekti, kas var ietekmēt peldūdens kvalitāti (celtniecības objekti, notekūdens caurules, kanalizācijas akas, ganības, kā arī intensīvi apsaimniekotas vai apdzīvotas vietas un rūpnīcas). Pirms peldēšanās izvēlētā ūdenstilpē īpaša uzmanība jāpievērš šādiem aspektiem: netipiska ūdens krāsa un smarža; virsmas aktīvās vielas (noturīgas putas); peldoši un citi atkritumi ūdenī; naftas produkti; zilaļģu vai zaļaļģu masveida savairošanās.

Toksisko zilaļģu savairošanās ir viena no lielākajām stāvošo ūdeņu (ezeru, dīķu) problēmām karstā vasarā. Veseliem, pieaugušiem cilvēkiem nopietnas zilaļģu toksīnu izraisītas saindēšanās pazīmes tiek novērotas reti. Lielākā riska grupa ir mazi bērni un vecāki cilvēki, kuru jutība ir paaugstināta. Visbiežāk, peldoties ūdenī, kurā savairojušās zilaļģes, tiek iegūtas alerģiskas reakcijas - ādas un gļotādu iekaisumi.  Smagākos gadījumos var būt arī organisma vispārējs vājums, spontāna muskuļu saraušanās, gremošanas un elpošanas darbības traucējumi.

Vairums zilaļģu ir sastopamas stāvošos saldūdeņos, mazāk jūrās un tekošos saldūdeņos. Dažreiz tās savairojas masveidā, padarot ūdeni necaurspīdīgu un zilganzaļu vai citādā nokrāsā. Šādu parādību sauc par ūdens „ziedēšanu”. Ja tiek novērotas minētās pazīmes, aicinām iedzīvotājus šādā ūdenī nepeldēties un īpaši parūpēties, lai šādā ūdenī nepeldas bērni.  Tāpat aizliegts šādu ūdeni dzert un dzirdināt dzīvniekus.

Inspekcija aicina iedzīvotāju iesaistīties peldūdens monitoringa veikšanā vizuāli novērojot peldvietas un, ja rodas aizdomas par ūdens kvalitāti informēt par to Inspekciju, aizpildot anketu, kas atrodama iestādes mājaslapā www.vi.gov.lv sadaļā Vides veselība – Peldūdens – Iedzīvotāju līdzdalība peldūdens kvalitātes novērojumos.

* Pilnais oficiālo peldvietu saraksts atrodas Inspekcijas mājaslapā www.vi.gov.lv, arī kartes veidā