Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 49
Pavisam: 2934513

Cilvēkiem ar astmu ir lielāks osteoporozes risks

2011. gada aprīlī Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija un Latvijas Astmas un alerģijas biedrība pirmo reizi Latvijā aktualizēs divu nopietnu slimību – osteoporozes un astmas – saistību, veicot bezmaksas kaulu blīvuma mērījumus akcijas „Osteoporoze un astma” ietvaros. Akcija notiks 2., 9., 12. un 30. aprīlī.

Pieteikties uz bezmaksas kaulu blīvuma mērījumu ar PIXI jeb perifēro mērījumu (plaukstas pamatnes locītavai) tiek aicināti cilvēki, kuri astmas ārstēšanai ilgstoši lieto glikokortikosteroīdus (GKS), kā arī kundzes vecumā pēc 50 gadiem. Pieteikšanās mērījumiem, zvanot uz bezmaksas tālruni 80 00 00 18.

Astma ir viena no slimībām, kuras ārstēšanā tiek izmantoti glikokortikosteroīdi. GKS terapiju izmanto arī, lai cīnītos ar reimatoīdo artrītu, elpošanas orgānu, dermatoloģiskām, nieru un asinsrades slimībām. Ilgstoša GKS terapija nereti veicina osteoporozes veidošanos. Ir pierādīts, ka 30-50% gadījumu, kad tiek lietota GKS terapija,  konstatē kaulu masas zudumu, un līdz 50% gadījumu tiek konstatēti osteoporozes izraisīti kaulu lūzumi.

Latvijas Osteoporozes un kaulu slimību asociācijas prezidents, endokrinologs Dr. Ingvars Rasa: „Visbiežāk lietotie GKS medikamenti ir prednizolons, metilprednizolons, betametazons, deksametazons, triamcinolons. Ja pamatslimības ārstēšanai tiek lietoti glikokortikosteroīdi vismaz 3 mēnešus ilgi, tad noteikti jāveic kaulu minerālā blīvuma pārbaude!”

PIXI jeb perifērais mērījums nosaka osteoporozes risku, un nepieciešamības gadījumā, t.i., ja mērījums uzrāda pazeminātu kaulu minerālo blīvumu, cilvēks tiks aicināts doties pie ģimenes ārsta, lai saņemtu norīkojumu uz osteodensitometriju jeb DXA mērījumu. Ar ģimenes ārsta norīkojumu DXA mērījuma izmaksas pacientam ir 2.00 LVL. DXA metode nodrošina visprecīzāko osteoporozes diagnostiku, un tikai DXA mērījuma rezultāti var būt par pamatu precīzas osteoprozes diagnozes uzstādīšanai.

Pieteikties uz kaulu blīvuma mērījumiem var, zvanot uz Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas bezmaksas tālruni 80 00 00 18.

Akcijas norises laiks:

• 2. un 30. aprīlis no 10.00 līdz 15.00;
• 9. aprīlis no 14.00 līdz 17.00; 
• 12. aprīlis no 14.00 līdz 19.00.

Mērījumi tiks veikti medicīnas centra Eimores telpās Rīgā, Blaumaņa ielā 11/13.