Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 509
Pavisam: 3059324

Sākusies augu ziedēšanas sezona

Ir sācies augu ziedēšanas laiks, un īpaši saasinās ziedputekšņu izraisītā alerģija. Ziedputekšņu alerģija – polinoze jeb siena drudzis – ir saslimšana, kas skar 15-20% cilvēku.

Latvijā ziedputekšņu koncentrāciju gaisā nosaka ar īpašu mērījumu ierīci, kas jau ceturto gadu ik pavasari tiek uzstādīta uz Latvijas Universitātes ēkas jumta Rīgā, Raiņa bulvārī 19.

Alerģisko augu ziedēšanas prognozi nosaka Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra Aerobioloģiskā dienesta speciālisti. Dati par ziedputekšņu koncentrāciju 200 km rādiusā redzami sadaļā- Ziedēšanas kalendārs. Mājas lapā www.zied.lv iespējams pieteikties uz iknedēļas prognozes saņemšanu savā e-pastā. Ziņojums ar atgādinājumu par jauno aerobioloģisko prognozi pienāks reizi nedēļā – ceturtdienā.

Pavasara pirmajā mēnesī sāk ziedēt lazdas. Aprīlī kopā ar tām ziedēs alkšņi, apses, kļavas, oši un bērzi, bet maijā ziedēt sāks arī papeles, gobas, pienenes, rudzi un citi augi.

Alerģijas simptomi pastiprinās, iestājoties sausākam un vējainākam laikam, turklāt pilsētās tie ir daudz izteiktāki nekā laukos – katrs trešais pilsētnieks cieš no augu ziedputekšņu izraisītas alerģijas jeb polinozes. Pilsētām raksturīgo dūmu un izplūdes gāzu ietekmē putekšņi kļūst īpaši agresīvi. Šajā laikā vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina spēcīgu ieelpu, jo tādējādi elpceļos nonāk daudz vairāk ziedputekšņu.

Ziedputekšņu alerģiju biežākās izpausmes ir iesnas (alerģiskais rinīts), aizlikts deguns, šķaudīšana, acu graušana un asarošana, rīkles nieze, arī klepus un apgrūtināta elpošana. Šādu simptomu gadījumā jādodas pārbaudīties pie alergologa. Ir novērots, ka, ignorējot ziedputekšņu izraisītas iesnas, 40% pacientu ar iesnām attīstās bronhiālā astma.

Dr. Signe Puriņa, alergologs, Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centrs: „Lai ievērojami mazinātu ziedputekšņu izraisīto alerģiju izpausmes, antihistamīno līdzekļu lietošanu vēlams uzsākt jau 1 nedēļu pirms prognozētās sezonas sākuma.”

Ieteikumi cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret ziedputekšņiem:

• Svarīgi būt informētam par aktuālajiem ziedputekšņiem gaisā, jo tādejādi ir iespējams noteikt, kas izraisa spēcīgāku alerģiju un kā iespēju robežās no tās izvairīties.
• Saulainā un vējainā laikā neturiet vaļā logus, izmantojiet kondicionētāju ar filtru.
• Neveriet vaļā automašīnas logus, kondicionieri aprīkojiet ar filtru.
• Valkājiet lielas brilles, degunā varat ieziest vazelīneļļu.
• Atnākot mājās, ieejiet dušā, mazgājiet matus, pilnībā nomainiet apģērbu.
• Ziedputekšņu sezonas laikā nežāvējiet ārā veļu.
• Paši nepļaujiet zāli.