Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 512
Pavisam: 3059327

Rīgas iedzīvotājiem un viesiem pieejami bezmaksas gaisa kvalitātes brīdinājumi

2023. gada 18. janvāris

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem gaisa piesārņojums ir viens no biežākajiem riekšlaicīgas nāves un slimību cēloņiem pasaulē. Īpaši sensitīvām personām pat īslaicīga gaisa piesārņojuma iedarbība var pasliktināt plaušu darbību, saasināt astmu vai elpošanas ceļu infekcijas. Gaisa piesārņojuma koncentrācijas gaisā var ievērojami mainīties dažu stundu laikā. No 2018. gada 27. februāra Rīgas pilsētas iedzīvotājiem ir pieejams bezmaksas pakalpojums Riga airTEXT, kas brīdina par gaisa kvalitātes asliktināšanos.

Rīgas piederību Eiropas viedo pilsētu saimei pamato dzīves kvalitāte pilsētā, inovatīva ekonomika, vieda un resursus taupoša saimniekošana un moderna, informācijas tehnoloģijās balstīta pārvalde ar aktīvu iedzīvotāju līdzdalību. Šo raksturojumu papildina arī gaisa kvalitātes prognozes – Riga airText, kas ar tehnoloģiju starpniecību spēj sasniegt katru pilsētnieku vai pilsētas viesi, kuram tas ir būtiski.

Ar Riga airTEXT palīdzību jebkuram iedzīvotājam ir iespēja pieteikties bezmaksas gaisa piesārņojuma brīdinājumiem īsziņas un e-pasta veidā. Tāpat tīmekļa vietnē www.rigaairtext.lv un bezmaksas mobilajā aplikācijā ir iespēja iepazīties ar trīs dienu prognozi par gaisa piesārņojumu, ziedputekšņu koncentrāciju un UV starojumu. Informācija ir pieejama arī brīdināšanas servisa Facebook and Twitter lapās.

Riga airTEXT ļauj iedzīvotājiem iepriekš sagatavoties īslaicīgiem pasliktinātā gaisa kvalitātes periodiem. Piemēram, saņemot ziņu par gaidāmu gaisa piesārņojumu, cilvēki ar astmu vai sirds slimībām var atbilstoši reaģēt, ņemot līdzi inhalatoru vai izvairoties no intensīvām fiziskām darbībām brīvā dabā.

Modernā datorsistēma automātiski apvieno satelīta novērojumus un reģionālās gaisa kvalitātes prognozes Eiropai no Kopernika atmosfēras monitoringa servisa (CAMS) ar ļoti augstas izšķirtspējas gaisa kvalitātes modeli Rīgai, kas ir izstrādāts, izmantojot pasaules vadošo gaisa piesārņojuma izkliedes modelēšanas sistēmu ADMS-Urban. ADMS-Urban aprēķina piesārņojuma izkliedi un ķīmiskās reakcijas piesārņotā gaisā lielās pilsētu teritorijās, ko veido tūkstošiem atsevišķu piesārņojuma avotu (autotransports ielās, saimnieciskās aktivitātes pilsētas uzņēmumos) un sarežģītas gaisa plūsmas detalizētā gaisa piesārņojumakartē ar vairāk nekā 100 000 datu punktiem.


Riga airTEXT izstrādāja Lielbritānijas un Latvijas vides eksperti no CERC un SIA Estonian, Lithuanian and Latvian Environment (ELLE) ar Kopernika atmosfēras monitoringa sistēmas (CAMS) finansiālu atbalstu, bet kopš 2020. gada Riga airTEXT darbību finansē Rīgas valstspilsētas pašvaldība.


Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvalde 2022. gadā realizēja projektu “Riga airTEXT lietotnes atjaunošana: lietotnes aktualizācija ar jaunāko pilsētas gaisa piesārņojuma modeli” ar sekojošiem uzdevumiem:
1) Riga airTEXT emisiju ievaddatu atjaunošana;
2) Riga airTEXT prognožu validācija, izmantojot jaunākos pieejamos gaisa monitoringa
datus (par 2021. gadu);
3) Riga airTEXT mājas lapas un sociālo tīklu kontu atjaunošana un aktualizēšana.


Sagatavoja:
Jūlija Doktorova (ELLE) rigaairtext@environment.lv +371 67242411 www.rigaairtext.lv , Twitter: @ airTEXT_Centrs, Facebook: @RigaAirTEXT


Papildu informācija:
- Attēli medijiem pieejami šeit:
https://www.dropbox.com/sh/crn7es92xg9npch/AAD44L4m1-CGIxaBEvmcUC0sa?dl=0
- Eiropas Savienības Kopernika atmosfēras monitoringa serviss (CAMS)
https://atmosphere.copernicus.eu/
- PVO izpēte par gaisa piesārņojumu un veselību
https://www.who.int/teams/environment-climate-change-and-health/air-quality-and-health/health-impacts
- ADMS-Urban gaisa modelēšanas sistēma www.cerc.co.uk/admsurban