Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 254
Pavisam: 3085847

Nevalstiskās organizācijas aicina darbā veselības ministru/i!

Atklāta vēstule

Latvijas Republikas pilsoņi ir izpildījuši savu pienākumu un ievēlējuši jaunu Saeimu. Šobrīd sabiedrība gaida, kad vēlētāju uzticību saņēmušās partijas izpildīs savu pienākumu un izveidos Latvijas valdību. Pilsoņi gaida, ka jaunā valdība uzņemsies atbildību par valsts un tās pilsoņu labklājību, jo īpaši veselības jomu, kas Latvijā vienmēr ir bijis plašu diskusiju temats.
 
Veselības joma ievērojami cieta COVID pandēmijas laikā, kas, protams, atstāja arī ietekmi uz sabiedrības veselību un labklājību kopumā. Taču, valdības veidošanas procesam ievelkoties, veselības nozares nākotne tiek nopietni apdraudēta.
 
Veselības aprūpe Latvijā daudzās pozīcijās krietni atpaliek no situācijas mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. Pēdējos gados ievērojami pieaugusi priekšlaicīgā mirstība, bet vidējais mūža ilgums ir par 10 gadiem īsāks nekā Eiropā. Lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus, pacientiem jārēķinās ar lieliem līdzmaksājumiem.
 
Joprojām saglabājas plaisa starp veselības aprūpi un sociālo aprūpi, šīs abas jomas nav integrētas, kas nozīmē - pacients pēc ārstēšanās slimnīcā reti saņem nepieciešamo sociālo aprūpi. Pēc smagām slimībām cilvēks nevar uzreiz saņemt rehabilitācijas pakalpojumus, uz tiem ir ļoti ilgi jāgaida.
 
Vairumā diagnožu efektīva ārstēšana un medikamenti pacientiem joprojām tiek piedāvāti slimības vēlīnā, nevis agrīnā stadijā, turklāt medikamenti kompensācijas sistēmā tiek iekļauti pārāk lēni un nepietiekamā skaitā.

Apzināmies, ka pēdējo gadu laikā bijis zināms progress – Ministru kabinetā apstiprinātas Sabiedrības veselības pamatnostādnes līdz 2027. gadam, Reto slimību ārstēšanas plāns, Onkoloģijas plāns, piešķirti papildu līdzekļi.
 
Divu trīs gadu laikā nevar izlabot to, kas ir ielaists vairāku gadu desmitu laikā. Tāpēc tagad nedrīkst apturēt šo veselības aprūpes sistēmas uzlabošanu, nedrīkst pārtraukt “kāpšanu ārā no bedres”, veselības aprūpes sistēmu ir jāturpina reanimēt. Arī nesen veiktā sabiedrības viedokļu aptauja rāda, ka tieši veselības aprūpi iedzīvotāji redz kā valdības darba pirmo prioritāti.
 
Diemžēl šobrīd valstī notiekošais un masu saziņas līdzekļos atspoguļotais liecina, ka trīs valdību veidojošās partijas koalīcijas sarunās nevelta nekādu uzmanību veselības aprūpei kā prioritāram tematam. Neviena partija nav paudusi vēlmi uzņemties veselības ministra amata pienākumus. Gluži otrādi, veidojas iespaids, ka partijas apzināti izvairās uzņemties atbildību par sabiedrības veselības uzlabošanu.


Tāpēc mēs, pacientu un citu sabiedrības grupu nevalstiskās organizācijas, aicinām valdību veidojošās koalīcijas partijas:


1. Valdības deklarācijā ierakstīt veselības aprūpi kā valdības darba prioritāti – sabiedrības veselība nedrīkst palikt tikai Veselības ministrijas problēma, tai ir jābūt visas valdības atbildībai.
2. Paredzēt papildus finanšu līdzekļus 2023. un 2024. gada valsts budžetā veselības aprūpei – profilaksei, diagnostikai, medikamentiem, ārstēšanai un rehabilitācijai.
3. Aicinām koalīcijas partijām būt drosmīgām un uzņemties Veselības ministrijas vadību, lai nodrošinātu iesākto un veidotu uz pacientu vērstu veselības pakalpojumu attīstību. Atcerēties, ka pacientu organizācijasir resurss, nevis traucēklis mūsdienīgas veselības aprūpes sistēmas attīstībā.