Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 235
Pavisam: 2983455

Bronhiālā astma ziemā


Kaut arī astmatiķi ziemā var “uzelpot”: beidzot iestājusies atpūta no ziedputekšņiem un nogurdinošajiem astmas simptomiem., tomēr arī aukstais gadalaiks un piepūle ziemas sporta aktivitātēs var radīt zināmas problēmas. Ziemā it īpaši bērniem ir jāuzmanās, jo astmas stāvokli var pasliktināt iesnas un klepus.

Ja aukstums ir galvenais astmas lēkmju izraisītājs, tad to sauc par aukstuma inducēto astmu. Aukstums var kairināt elpošanas ceļus un izraisīt to sašaurināšanos. Tomēr aukstuma inducētā astma tīrā formā ir ļoti reta parādība. Visbiežāk zema gaisa temperatūra izraisa sūdzības cilvēkiem ar fiziskās slodzes astmu, alerģisko astmu vai medikamentu alerģiju.

Kā veselīgi pārdzīvot auksto gadalaiku?

Vai saaukstēšanās vīruss ieperināsies un vairosies elpošanas ceļu gļotādā, lielā mērā ir atkarīgs no katra ķermeņa veselības stāvokļa. Svarīga loma ir arī situācijai, kādā tobrīd atrodas organisms. Stresa apstākļos cilvēks ir vairāk pakļauts inficēšanās iespējai. Taču arī sals un aukstums telpās, ar gaisa kondicionētāju aprīkotas un pārkarsētas telpas, kā arī alkohols, cigaretes un neregulārs dzīves ritms ir liela slodze ķermenim, kas var veicināt saaukstēšanos. Astmatiķiem jo īpaši vajadzētu izvairīties no šiem riska faktoriem.

Balto ziemas ainavu baudīt palīdzēs sekojošie padomi:

- Astmatiķiem jākonsultējas ar savu ārstu par piemērotākā ziemas sporta veida izvēli.
- Regulāri fiziski treniņi veicina plaušu darbību un samazina jutīgumu pret kairinātājiem, kas provocē astmas lēkmes.
- Ziemas sporta aktivitāšu laikā nepieciešams ievērot pietiekami daudz atpūtas brīžu.
- Ja iestājies ļoti liels sals, sporta nodarbības labāk pārcelt uz sporta zāli vai peldbaseinu, lai nepakļautu savu veselību liekam riskam.
- Pastāvīgi elpojot caur degunu, ieelpotais gaiss tiek sasildīts, pirms nokļūst tālāk elpošanas ceļos, tādējādi var izvairīties no elpošanas ceļu kairināšanas.
- Imūnsistēmas stiprināšanai regulāri jāuzņem C vitamīns pietiekamās devās.
- Augļi un dārzeņi jāēd ik dienas, lai organisms saņemtu dzīvībai svarīgos vitamīnus un minerālvielas.
- Kontrastdušas ar auksta un karsta ūdens maiņu uzmundrina un aktivizē imūnsistēmu.
- Miegs ir neatņemama veselības sastāvdaļa. Ja jūtami pirmie saaukstēšanās simptomi, nepieciešams atvēlēt pietiekami daudz laika miegam.
- Dzīvoklī vai darbavietā nepieļaujiet caurvēju un neejiet ar slapjiem matiem laukā.
- Ja vēlaties profilaktiskos nolūkos atbalstīt savu organismu ar medikamentiem, varat lietot ehinacejas ekstrakta preparātus. Šie augu preparāti stiprina imūnsistēmu.

 DELFI sievietēm