Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 255
Pavisam: 2979793

Par zāļu references cenām un inhalatoriem (no Uzelpo.lv)

Kopš 2020.gada 1.aprīļa Latvijā ir stājies spēkā likums par zāļu references cenām aptiekās. Iniciatīva, kas padara par obligātu ārstam receptē izrakstīt zāļu starptautisko nosaukumu un aptiekā izsniegt lētāko pieejamo medikamentu. Pasākums ir visumā atbalstāms un pozitīvs, jo ļaus samazināt pacienta un valsts tēriņus medikamentu iegādei, bet..

   Astma, hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) un dažas citas plaušu slimības tiek ārstētas ar zālēm, kas elpceļos tiek nogādātas ar inhalāciju ierīču palīdzību. Un šeit sākas problēmas.

   Latvijas aptiekās šobrīd ir nopērkamas  dažāda veida inhalāciju ierīces. Tās var iedalīt divās lielās grupās – dozētie gāzu aerosoli un sausā pulvera inhalatori. Katrai inhalatoru grupai vai bieži katram atsevišķam inhalatoram ir atšķirīga uzbūve un līdz ar to atšķiras iemaņas, kas nepieciešamas, lai to pareizi ieelpotu. Problēmu var risināt, apmācot pacientu lietot viņam vai viņai izrakstīto inhalāciju ierīci. Tomēr jaunā zāļu kompensācijas sistēma noved pie vairākām nopietnām problēmām.

1. Pacients bieži ir pieradis pie sava inhalatora, prot ar to apieties un viņa slimība tiek kontrolēta. Bet atbilstoši jaunajiem zāļu kompensācijas noteikumiem, vienā nebaltā dienā aptiekā viņam izsniedz inhalatoru,  kuru viņš nepazīst. Ar to nepatikšanas nebeidzas.
2. Atnākot uz aptieku var izrādīties, ka ārsta izrakstītais lētākais inhalators, šobrīd aptiekā nav pieejams, un var gadīties, ka tas ir izbeidzies arī vairumtirgotavā, un pacientam izsniedz kaut kādu trešo, kurš ir otrs lētākais un ir uz pieejams. Pacients atkal nezina,  kā ar šo inhalāciju ierīci rīkoties! Bet tas arī vēl nav viss... 

   Visticamāk, ka farmācijas kompānijas būs spiestas samazināt zāļu cenu, kas pats par sevi ir ieguvums, taču, mainoties cenai un kādam no inhalatoram kļūstot lētākam par iepriekšējo “līderi”,  pacients nākamajā nebaltajā dienā, atnākot uz aptieku, saņems jau ceturto sev nezināmo inhalāciju ierīci.
   Droši vien jūs savā dzīvē nebūsiet sastapušu daudz tādu ļaužu, kas neprot pareizi iedzer tableti, bet klīniskajā praksē ārsti sastop ļoti daudzus pacientus, kas bez rūpīgas apmācības noteikti nepratīs pareizi lietot inhalatorus.

   Tabletēs vai injekcijās ražotās zāles, ievērojot labas ražošanas praksi, var uzskatīt par bioekvivalentām, turpretī dažādās inhalāciju ierīces esošos medikamentus par tādiem uzskatīt nevar.
   Nepareiza inhalatoru lietošana ir viens no galvenajiem slikti kontrolētas plaušu slimības cēloņiem, kas saistīta ar uzliesmoju skaita, ātrās palīdzības izsaukumu un hospitalizāciju skaita (ārstēšanas izmaksu!) kā arī nāves riska palielināšanos....

https://www.facebook.com/uzelpo.lv/