Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 249
Pavisam: 2979787

Izmaiņas kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtībā

No šī gada 1. aprīļa Latvijā mainīsies kārtība, kādā tiks izrakstītas kompensējamās zāles pacientiem. Veselības ministrija savā pētījumā ir atklājusi, ka pacienti katru  gadu pārtērē 25 miljonus eiro tikai tāpēc, ka izvēlējušies iegādāties dārgākas zāles, lai gan nopērkamas arī tieši tādas pašas, tikai lētākas. Lai ietaupītu cilvēku naudu, bet tajā pašā laikā nodrošinātu iespējami labu ārstēšanu, turpmāk receptēs tiks ierakstīts nevis zāļu nosaukums, bet gan tikai aktīvā viela.

Kas ir aktīvā viela?

Aktīvā viela ir tā, kas patiesībā nosaka medikamenta darbību, ārstējot cilvēkus vai noņemot kādu slimības simptomu. Tās zāles, kas jau kādu laiku tiek pārdotas, kļūst lētākas, jo tās var  ražot dažādas firmas. Šīs firmas izmanto vienu un to pašu aktīvo vielu, bet, lai tablete turētos kopā un būtu ērti lietojama, lieto dažādas saistvielas. Tā izveidojas zāles, kas maksā ievērojami lētāk, tās izskatās dažādi, ir iepakotas atšķirīgās kastītēs ar citu nosaukumu, tomēr patiesībā ir gandrīz vienādas.

Kādas izmaiņas būs pie ārsta?

Kā mainīsies zāļu iegādes kārtība tiem cilvēkiem, kas savā ikdienā lieto kompensējamos medikamentus? Pirmās izmaiņas jau sagaida ārsta kabinetā. Pierastā zāļu nosaukuma vietā ārsts izrakstīs kompensējamo zāļu recepti ar aktīvās vielas nosaukumu. Tas nozīmē, ka aptiekā farmaceits iedos citāda izskata zāles, kas tajā pašā laikā iedarbojas tāpat. Ja par šīm zālēm ir jāmaksā līdzmaksājums, tas būs mazāks.

Ja nu tomēr ir sajūta, ka iepriekš lietotās zāles iedarbojās labāk, iespējams, ka tās jau ilgākā laika posmā bija saskaņotas darbībai kopā ar citiem medikamentiem, – to noteikti vajag pārrunāt ar savu ārstu. Ja ārsts piekritīs jūsu argumentiem un saskatīs medicīnisku pamatojumu tam, ka nepieciešams lietot jau iepriekš pierastās zāles, viņš var uzrakstīt konkrēta medikamenta recepti. Taču jāatceras, ka katram ģimenes ārstam ir ierobežojums – viņš drīkst izrakstīt tikai 30% šādu recepšu. Tas nozīmē, ka, lai izrakstītu šādu recepti būs, nepieciešams nopietns pamatojums.

Savukārt, ja ģimenes ārsts nepiekrīt izrakstīt konkrēto kompensējamo medikamentu, atkal ir divas iespējas – var pamēģināt lietot piedāvāto lētāko medikamentu. Iespējams, ka tas darbojas labi un nemaz nav tik svarīgi pieturēties pie jau pierastajām zālēm. Otra iespēja izrakstīt parasto recepti vēlamajām zālēm. Tas nozīmē, ka par šīm zālēm būs jāmaksā pilna cena, jo nekādas kompensācijas vairs nebūs.

Kādas izmaiņas būs aptiekā?

Kā parasti – aptiekā, kad uzrādīsiet recepti, jums piedāvās medikamentu, ko izrakstījis ārsts. Tomēr ļoti iespējams, ka tas sauksies un izskatīsies citādāk. Tas nozīmē, ka šīs zāles šajā brīdī ir lētākās Latvijā – tās ir references medikaments. Šajā medikamentā ir tā pati aktīvā viela, kas bija iepriekš lietotajā medikamentā. Attiecīgi, arī šis darbosies līdzīgi.

Ja šo medikamentu lietojat ilgstoši, var gadīties, ka pēc dažiem mēnešiem Latvijā būs kļuvis lētāks cits medikaments ar to pašu aktīvo vielu. Tas nozīmē, ka aptiekā ar to pašu recepti, kāda bija jau iepriekšējā reizē, jūs atkal saņemsiet medikamentu ar to pašu aktīvo vielu, bet tam būs cits nosaukums un ārējais izskats. Tomēr tas darbosies līdzīgi kā iepriekšējais.

Ir iespējams, ka aptiekā nav lētākā medikamenta ar to aktīvo vielu, ko ārsts ir izrakstījis. Šajā gadījumā ir iespēja pasūtīt vajadzīgās zāles savā aptiekā. Atbilstoši likumam, tās būtu jāpiegādā 24 stundu laikā, tomēr ir labi vienoties ar aptiekāru, vai tas būs iespējams. Ja zāles vajadzīgas steidzami, iespējams tās var atrast kādā citā aptiekā.   

Ir svarīgi arī atcerēties, ka vienā reizē ir jānopērk viss ārsta izrakstītais zāļu daudzums. Zāles nevar nopirkt pa daļām, jo tad katru reizi būs nepieciešama jauna recepte. Tas nozīmē, ka, ja plānojat izņemt savas zāles trijās daļās trīs mēnešu laikā, lūdziet savam ārstam uzreiz izrakstīt trīs receptes.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā aprīļa sākumā, tāpēc ir svarīgi saprast jauno sistēmu, lai, aizejot uz aptieku, nerastos nepatīkami pārsteigumi.