Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 231
Pavisam: 2979769

Lai atgrieztu medikamentu kompensāciju pirmskrīzes līmenī, nepieciešami apmēram četri miljoni eiro


Lai atgrieztu medikamentu kompensāciju pirmskrīzes līmeni, nepieciešami apmēram četri miljoni eiro,  26.februārī  Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē sacīja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere. 
Šodien Saeimas apakškomisijas sēdē tika runāts par kompensācijas palielināšanu astmas un hroniska obstruktīva plaušu slimību (HOPS) medikamentiem, tomēr Kaupere norādīja, ka ministrijai ir "padsmit" diagnozes, kurām arī nepieciešams atgriezt kompensācijas apmēru pirmskrīzes līmenī, kas kopumā izmaksātu nedaudz vairāk nekā četrus miljonus eiro.
Kā informēja Nacionālā veselības dienesta Zāļu ārstnieciskās novērtēšanas nodaļas vadītāja Antra Fogele, patlaban astmas ārstēšanai nepieciešamie medikamenti tiek kompensēti 100% apmērā bērniem, bet 75% apmērā pieaugušajiem. Pirmskrīzes periodā šie medikamenti tika kompensēti 90% apmērā, un, lai atgrieztos pie šī kompensācijas apmēra, uz esošo pacientu skaitu būtu nepieciešams papildu apmēram miljons eiro.
Savukārt HOPS ārstēšanai nepieciešamie medikamenti, pēc Fogeles teiktā, tiek kompensēti 50% apmērā, bet, lai atgrieztos pie pirmskrīzes laikā esošās kompensācijas 75% apmērā, būtu nepieciešams apmēram pusmiljons eiro. Vienlaikus Fogele prognozēja, ka, palielinot kompensācijas apmēru, pieaugtu arī pacientu, kuriem nepieciešamas šīs zāles, skaits, kā rezultātā nepieciešamais papildu finansējums varētu būt lielāks.
Rīgas Stradiņa universitātes docents, farmācijas uzņēmuma "Repharm" ģenerāldirektors Dins Šmits norādīja, ka patlaban savā doktora disertācijā pēta HOPS pacientus, un viņš atklājis, ka daļai šo pacientu tiek noteikta diagnoze "astma", kas saistīts ar to, ka astmas zāles tiek kompensētas lielākā apmērā.
Tāpat, pēc Šmita paustā, HOPS pacientu ārstēšanā nozīmīga ir līdzestība jeb apzinīga ārstu norādījumu ievērošana un nozīmēto zāļu pareiza lietošana. Līdzestību ietekmē dažādi faktori, tostarp medikamenta cena, piebilda Šmits.
Latvijas Ārstu biedrības pārstāvis, pneimonoloģijas speciālists Alvils Krams uzsvēra, ka kompensācijas apmērs HOPS pacientiem nav mainīts desmit gadus, turklāt Latvija ir arī viena no retajām Eiropas Savienības valstīm, kurā netiek apmaksāta skābekļa terapija mājās pieaugušiem cilvēkiem.
Apakškomisijas noslēgumā tās vadītājs Vitālijs Orlovs (S) sacīja, ka nosūtīs VM vēstuli ar lūgumu atjaunot kompensācijas apmērus pirmskrīzes līmenī.