Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 224
Pavisam: 2983444

Astma un grūtniecība

Grūtniecība var mainīt astmas gaitu, kā uz vienu, tā arī uz otru pusi, tāpēc ir nepieciešama kontrole. Ja pirms grūtniecības bija zināma bronhiālas astmas diagnoze, tad jau pirmajā grūtniecības trimestrī jāierodas uz vizīti pie pneimonologa. Pēc astmas vadlīnijām, kuras ir vispopulārākās Eiropā (GINA - Global Initiative for Asthma – Globāla iniciatīva astmas ārstēšanai) grūtniecei ar bronhiālu astmu, katru trimestri jānovērojas pie sava pneimonologa.

Vizītes laikā piemeklē pareizus inhalatorus,  jo ne visas zāles der grūtniecības laikā, taču ja ir nepieciešamība, medikamentus jālieto, jo jāpanāk, ka mazulim netrūkst skābekļa. Astmas ārstēšanas mērķis, grūtniecības laikā, iekļauj sevī optimālas terapijas nodrošināšanu, lai saglabātu astmas kontroli grūtniecei, ar augstu dzīves kvalitāti un normālu bērniņa  attīstību.

Astma iekļauj sevī ne tikai visiem zināmus simptomus, (piem. elpas trūkums, sēkšana, klepus u.t.t.), bet arī nevajag aizmirst par dzīves kvalitāti, ja grūtniecei visu laiku ir diskomforts un bailes par astmas paasinājumu, attiecīgi topošā māmiņa ikdienā dzīvo – stresā, kas noteikti neuzlabo grūtniecības gaitu un bērniņa attīstību.

Drošāks ceļš ir atbilstoši astmas pakāpei, terapijas saņemšana, ar simptomu un paasinājumu korekciju. Grūtniecības laikā var būt terapijas korekcija, pie tam iespējama arī terapijas mazināšana. Terapijas korekcija nepieciešama, lai uzturētu normālu plaušu funkciju, līdz ar to normālu skābekļa daudzumu asinīs, kas nodrošina skābekļa piegādi auglim. Neatbilstoša astmas kontrole ir lielāks risks auglim nekā, pareizi piemeklēti pret astmas terapijas medikamenti (inhalatori).

Pareiza astmas kontrole ļauj sievietei uzturēt normālu grūtniecību (līdzīgi, kā grūtniecēm populācijā), lai nebūtu riska ne topošai māmiņai, ne viņas bērniņam.

 

Pneimonoloģe Dr. Gaļina Sardiko