Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 239
Pavisam: 2983459

Ērtāka blakņu ziņošanas elektroniskā forma pacientiem

Lai veicinātu aktīvāku ziņošanu par zāļu blaknēm, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) savā mājaslapā piedāvā vienkāršāku un ātrāku veidu, kā pacientam iesniegt ziņojumu par zāļu blakni. Tagad, aktivizējot baneri Atklāj zāļu otru pusi, iespējams elektroniski aizpildīt ziņojuma veidlapu arī bez autentificēšanās portālā Latvija.lv.

Aizpildot un nosūtot ziņojumu par iespējamu zāļu blakni bez autentificēšanās, ziņotājs saņems apliecinājumu, ka ziņojums ir iesniegts ZVA. Tāpat pēc minētā ziņojuma formas aizpildīšanas ziņotājs varēs to saglabāt savā datorā. Tādējādi, ja ZVA eksperti nepieciešamības gadījumā lūgs papildināt vai precizēt ziņojuma datus, iesniedzējs varēs operatīvi apskatīt savu iesniegto ziņojumu. Datu izmantošana, glabāšana un apstrāde ZVA tiks veikta saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Aizpildīt pacienta ziņojuma veidlapu joprojām varēs arī, izmantojot autentificēšanās iespēju portālā Latvija.lv.

Tāpat kā līdz šim pacientu sniegtie dati tiks izmantoti, lai apkopotu un analizētu informāciju par novērotām zāļu blaknēm. ZVA eksperti izvērtēs pacientu sniegtās ziņas un ievietos šo informāciju Eiropas Savienības kopējā zāļu blakņu ziņojumu datu bāzē, lai tālāk tos varētu apkopot, izdarīt secinājumus un ierosināt nepieciešamos riska mazināšanas pasākumus.

Ik gadu Latvijā tiek saņemti vairāk kā 300 ziņojumi, kas ir palīdzējis uzraudzīt zāļu drošumu. Ziņojumu vērtējumu rezultātā virknei arī Latvijā reģistrētu zāļu ir papildināti lietošanas norādījumi, lai ar zāļu lietošanu saistītus riskus mazinātu vai novērstu. Piemēram, saņemtie ziņojumi par čūlām mutes dobumā saistībā ar kādu zāļu lietošanu ir veicinājuši mainīt šo zāļu lietošanas instrukciju un tajā pacientiem stingri norādīt, ka zāles tūlīt jānorij un nekādā gadījumā nedrīkst sūkāt, košļāt vai turēt mutes dobumā.

Aicinām pirms zāļu lietošanas vienmēr izlasīt zāļu lietošanas instrukciju, kurā ir norādīta informācija par jau zināmām iespējamām zāļu blaknēm, un, ja ir aizdomas par zāļu radītu blakni, iesakām vienmēr sazināties ar savu ārstu vai farmaceitu, lai saņemtu padomu par turpmāku ārstēšanu, kā arī iesniegt ziņojumu. Zāļu lietošanas instrukcijas ir pieejamas ZVA mājaslapas sadaļā “Reģistrs” > “Atvērt meklēšanu Zāļu reģistrā”.

Plašāka informācija par visu Eiropas Savienībā reģistrētu zāļu blaknēm pacientiem pieejama Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) izveidotā tīmekļa vietnē www.adrreports.eu.