Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 500
Pavisam: 3059315

Manabalss.lv sāk vākt parakstus par finansējuma palielināšanu veselības aprūpei

Lai veselības aprūpes finansējums nākamgad tiktu palielināts vismaz līdz 12% no kopējā valsts budžeta izdevumiem, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO līdzdalības platformā Manabalss.lv sākusi parakstu vākšanu ar devīzi  Es par 12% veselībai.

„Akcijas mērķis ir likt valdībai aizdomāties par lēni mirstošo veselības aprūpes nozari – milzīgajām pacientu rindām pie speciālistiem, ierobežoto pieeju izmeklējumiem un plānveida operācijām, valsts apmaksāto medikamentu trūkumu un citām smagām problēmām, kas vairo iedzīvotāju izmisumu un grauj cilvēku ticību valstij kopumā,” uzsver Gunta Anča, SUSTENTO valdes priekšsēdētāja.

Arī Pasaules Veselības organizācija ir norādījusi, ka veselības aprūpes finansējumam aktuālo vajadzību segšanai Latvijā jābūt vismaz 12% no valsts kopējiem budžeta izdevumiem, taču patlaban tas ir tikai 9,8%.

Lēmumu par iespējamo papildu finansējuma piešķiršanu veselības aprūpei valdība plāno pieņemt septembra beigās. „Ceram, ka mūsu akcija politiķiem liks aizdomāties par nodokļu maksātāju vēlmi redzēt veselības jomu kā nozari, kas valdībai rūp ne tikai vārdos, bet arī darbos. Tai beidzot ir jaatvēl adekvāts valsts finansējums, nevis maksājumus par veselības aprūpi jāturpina kraut uz iedzīvotāju pleciem, tā skaidri parādot, ka valstij nerūp tās iedzīvotāji,” uzsver G.Anča. „Neprasām nekādus luksuspakalpjumus, bet pašu minimumu, lai cilvēki arī Latvijā veselības jomā saņemtu to pašu, ko jau šodien saņem Igaunijas, Lietuvas, Slovēnijas un citu ES valstu pilsoņi.”

Manabalss.lv savāktos parakstus SUSTENTO plāno iesniegt Ministru kabinetā dienā, kad valdība lems par veselības finansējumu nākamajam gadam.

Līdztekus parakstu vākšanai SUSTENTO iniciatīvu Es par 12% veselībai popularizēs arī organizācijas Facebook kontā, mudinot iedzīvotājus iesaistīties ķēdes akcijā. Ikviens interesents tiek aicināts pats vai kopā ar draugiem, radiem, paziņām uz plaukstas uzrakstīt skaitli 12%, nofotografēt to un foto ievietot publikācijā savā Facebook profilā ar @Sustento un mirkļbirku #espar12%, tādejādi kopīgiem spēkiem rosinot politiķus turēt iepriekš doto solījumu un veselības aprūpei nākamgad atvēlēt vairāk līdzekļu.

SUSTENTO atbalsta Veselības ministrijas nostāju, kas 2017.gada budžetā Veselības ministrija pieprasījusi 75,6 miljonus eiro, lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

Pēc VM sniegtās informācijas, no minētā līdzekļu apjoma 12,2 miljoni eiro tiktu novirzīti veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai, dzīves ilguma palielināšanai, kā arī finansējuma reformēšanai onkoloģijas jomā.

Papildu līdzekļi tika pieprasīti arī citām vajadzībām, piemēram - 1,6 miljoni eiro – prognozējamās invaliditātes novēršanai ar mērķi novērst ilgstošu slimošanu personām darbspējīgā vecumā; 2,5 miljoni eiro – ārstu speciālistu pieejamības palielināšanai;
2,2 miljoni eiro – kapitācijas naudas pārskatīšana ģimenes ārstiem;   7 miljoni eiro – kompensējamo medikamentu apmaksai u.c.

Savukārt no 2017. gada budžeta fiskālās telpas tika pieprasīti papildu līdzekļi veselības aprūpei 41,3 miljonu apmērā, to vidū, piemēram, 5,6 miljoni eiro - rindu mazināšanai pie ārstiem – speciālistiem;    2 miljoni eiro – rindu mazināšanai uz dienas stacionāra pakalpojumiem; 2,5 miljoni eiro – rindu mazināšanai uz endoprotezēšanas operācijām; 452 tūkstoši eiro – rindu mazināšanai paliatīvajā aprūpē; 4,3 miljoni eiro – ambulatoro izmeklējumu apmaksai un rindu mazināšanai nozīmētās terapijas nodrošināšanai; 2,6 miljoni eiro – stacionāro pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai; 13,6 miljoni eiro – C hepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu apmaksai zāļu kompensācijas sistēmā; 5,1 miljons eiro – bērnu zobārstniecības tarifu pārskatīšanai un līgumu skaita palielināšanai ar valsts apmaksātās veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem u.c.

Mēs Jūs lūdzam šo ziņu izplatīt un nobalsot mājaslapā https://manabalss.lv/i/1065 .

Lai nobalsotu, nepieciešams norādīt internetbankas datus, par to, lūdzu, neuztraucieties, tas ir domāts tikai, lai autorizētos balsošanai.

Uzziņai

Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO ir cilvēku ar invaliditāti un pacientu organizāciju apvienība, kurā apvienojušās 47 dažādas nacionālas un reģionālas organizācijas, kopā pārstāvot vairāk nekā 50 000 cilvēku ar invaliditāti un hroniskām slimībām. Organizācijas darbības mērķis ir veicināt vienlīdzīgas līdzdalības iespējas ikvienam sabiedrības loceklim, sekmēt cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesību ievērošanu visās jomās, lai nodrošinātu iekļaušanu sabiedrībā.