Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 506
Pavisam: 3059321

Izmaiņas astmas slimniekiem - lētākas zāles un jauna veida inhalatori

Latvijas Radio 1 raidījumā „Krustpunktā” 2014.g.6. janvārī:

Astmas slimnieku biedrība raizējas, ka šogad daudziem astmatiķiem varētu būt grūtības pielāgoties jaunieviestajām izmaiņām, kuras draudot pat ar bīstamām situācijām dzīvībai. No šī gada kompensējamo medikamentu sarakstā iekļauti patentbrīvie medikamenti, kas būs lētāki, bet, iespējams, atšķirīgi lietošanā.

“Patentbrīvie medikamenti būs lētāki, bet problēma ir saistīta ar ierīcēm, kas jāiemācās lietot,” norāda Astmas un alerģijas biedrības vadītāja Rita Paeglīte raidījumā Krustpunktā.

Paeglīte skaidro, ka arī jaunie medikamenti būs jāievada ar inhalatora palīdzību (būs pūšami), bet tie būs dažādi un atšķirīgi un jāiemācās lietot, jo medikamenti ir precīzi jāievada. Pretējā gadījumā ārstēšana nebūs efektīva.

Galvenais plaušu slimību speciālists profesors Alvils Krams piekrīt, ka daudziem pacientiem pastāv risks nepilnvērtīgi ārstēties, ja nezina, kā pareizi izmantot zāļu ievadīšanas ierīci. Viņš arī kritizē zāļu iegādes kompensācijas sistēmu un attiecīgos Ministru kabineta noteikumus, kas ir “samudrīti”. Viņš atzīst, ka pacients ir jāmāca lietot inhalatoru un ir gadījumi, kad pacients nevar to apgūt.

Nacionālā veselības dienesta Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta vadītāja Inese Kaupere norāda, ka astmas un hroniski obstruktīvas plaušu slimības pacientu ir ap 69 tūkstošiem pacientu un kompensējamiem medikamentiem šiem slimniekiem kopā tērē 7,4, miljonus eiro. Kaupere skaidroa, ka trešai daļai astmas pacientu vajag inhalējamos medikamentus un tam tērē vairāk nekā četrus miljonus eiro, vairāk nekā puse kompensējamo līdzekļu. Valsts, ja ienāk lētāks ģenēriķis, kuram ir pierādīta, lietojot pareizi, tāda pati efektivitāte, kā orģinālajam, loģiski, ka tas ienāk kompensācijas sistēmā pat ar labākām ierīcēm. Kaupere arī norādā, ka ierīces, kas palīdz zāles ievadīt, ar laiku kļūst labākas. Pareizi lietojot, problēmām nevajadzētu būt. Astmas pacientiem ir problēmas ar ierīču lietošanu, tās ir vispārīgās problēmas, skaidro Kaupere.

http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/izmainjas-astmas-slimniekiem-letakas-zales-un-jauna-veida-inhala.a46904/