Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 463
Pavisam: 3059278

Veselības ministrija iecerējusi "paspēlēties" ar pacientu dzīvībām

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa

Veselības ministrija slepus parūpējusies par pārsteigumu it kā farmācijas uzņēmumiem, bet reāli dzīvē - ārstiem un pacientiem, tikai nav saprotams vai šāds solis sperts izmisuma vai totāla kompetences trūkuma dēļ.

Ceļā uz Valsts sekretāru sanāksmi ir grozījumi, kas paredz noteikt zāļu ražotāju līdzmaksājumu B saraksta zālēm. Tātad zālēm, kurām nav līdzvērtīgas efektivitātes alternatīvas. Līdzmaksājumi zāļu ražotājiem paredzēti gadījumā, ja šo zāļu patēriņš gada laikā pārsniegtu desmit procentus, salīdzinot ar iepriekšējā gada zāļu patēriņu.
Ko tas nozīmē mums - ārstiem un pacientiem?
Pastāv liela iespēja, ka farmācijas uzņēmumi sašaurinās savu darbības spektru. Tas varētu nozīmēt pārstāvniecību likvidēšanu Latvijā, saglabājot vienu pārstāvniecību visām Baltijas valstīm. Līdzīga situācija bija astoņdesmitajos gados, kad Baltijas valstīs darbojās viena kompānijas pārstāvniecība, un Latvijā strādāja šīs kompānijas pārstāvis. Sliktākajā gadījumā uzņēmumi pametīs Latvijas tirgu, kas nozīmētu zāļu neienākšanu un iespējams to pieejamības samazināšanos valstī. Tāpat pastāv risks, ka Latvijas tirgū neienāks jauni farmācijas uzņēmumi, kā arī jaunas zāles. Vecie uzņēmumi aizies no tirgus, jaunie neienāks - ko tad mēs darīsim?
Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam ir skaidri jānosauc, kādi ir iemesli un ieguvumi šādu grozījumu īstenošanai, jo es saskatu tikai zaudējumus gan pacientiem, gan uzņēmējiem.
Ja valstī neienāk jaunākās zāles, tad efektīva pacientu ārstēšana nav iespējama, savukārt, ja "veco" zāļu ražotājiem jaunu grozījumu dēļ rodas lielāki izdevumi, tie var izņemt zāles no kompensējamo zāļu saraksta. Latvijā jau tā valsts kompensācijas daļas izmaksas uz vienu cilvēku ir vienas no zemākajām ES valstīs un zemākās Baltijas valstīs. Neapšaubāmi šādi grozījumi situāciju padarītu vēl sarežģītāku.

Grieķijas piemērs pārdomām
2010. gadā Grieķijas valdība pieprasīja Dānijas insulīna ražotājam "Novo Nordisk" samazināt modernā insulīna cenu par 25%. Vairāk kā 50 tūkstoši grieķu, kuru dzīves bija atkarīgas no šī uzņēmuma ražotā insulīna, palika bez zālēm, jo pēc šāda valdības lēmuma ražotājs "Novo Nordisk" pārtrauca modernā insulīna piegādi Grieķijai. Šis ir lielisks piemērs tam, kādā situācijā varētu nonākt Latvija, ja stātos spēkā Veselības ministrijas veidotie grozījumi. Vai arī mēs vēlamies apdraudēt pacientu dzīvības?

www.medicine.lv