Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 317
Pavisam: 2871020

Alerģisko iesnu un astmas saikne

Alerģisko iesnu un astmas saikne jeb vienotās elpceļu slimības koncepcija. Kāpēc ir svarīgi ārstēt alerģiskās iesnas.

Alerģiskās iesnas skar līdz 25 % iedzīvotāju, dažās valstīs pat vairāk, savukārt, astmas izpausmes ir vērojamas gandrīz 50% cilvēku no tiem, kuri sirgst ar alerģiskajām iesnām. Ja rūpīgi izmeklē alerģiskās astmas pacientus, tad alerģisko iesnu simptomus konstatē 80% pacientu. Tas ļauj apgalvot, ka alerģiskais iekaisums nav izolēts kādā līmenī, bet būtībā tiek iesaistīti visi elpceļi, tāpēc pēdējos gados tiek lietots jēdziens “ vienotā elpceļu slimība”.

Kā alerģiskās iesnas ietekmē dziļākos elpceļus?

1. Mehāniski - deguna izdalījumi pil pa aizdeguni un, nonākot, dziļākos elpceļos kairina tos.

2. Reflektorā saite - neirālā regulācija jeb nazobronhiālais reflekss –mehānisks (auksts gaiss) vai ķīmisks (kairinošas smaržas, izplūdes gāzes, sadzīves ķīmija) faktors kairina deguna gļotādas receptorus un izraisa klepu, sēkšanu, lai novērstu kairinātāja iekļūšanu dziļāk elpceļos- tā būtībā ir aizsargreakcija. Piemēram, astmas pacienti bieži sūdzas par klepu vai sēkšanu pie fiziskajām aktivitātēm vēsā gaisā. Būtiski uzlabojas pacientu pašsajūta un izturība, ja tiek mazināts iekaisums deguna gļotādā. Tāpat pacienti nereti sūdzas par astmas un iesnu paasināšanās pēc spēcīgu smaržu ieelpošanas- arī šīs sūdzības būtiski mazinās, ja tiek ārstēta deguna gļotāda.

3. Imunoloģiskā saikne - pēc kontakta ar alergēnu imunoloģiskā reakcija neaprobežojas gļotādas vai ādas līmenī, bet caur asinsriti un kaulu smadzeņu šūnām tiek iesaistīta vesela šūnu un bioloģiski aktīvu vielu kaskāde, kas atgriezeniski pastiprina iekaisumu visā elpceļu gļotādā.

Alerģisks iekaisums elpceļos ietekmē gan personas vispārējo fizisko stāvokli, gan emocionālo stāvokli.

Alerģiskās iesnas būtiski iespaido cilvēka dzīves kvalitāti - biežākās sūdzības ir par miega traucējumiem (aizlikta deguna dēļ ir apgrūtināta iemigšana, nakts laikā notiek mikropamošanās, no rīta mostoties ir deguna nieze, šķaudīšana, aizlikts deguns, pacienti nejūtas izgulējušies), kam seko samazināta uztvere, samazinātas koncentrēšanās spējas dienas laikā, negatīvi tiek ietekmētas ikdienas aktivitātes. Bērna vecumā īpaši tiek negatīvi ietekmēta spēja mācīties un iegaumēt. Ir pētījumi, kas pierāda, ka pusaudžiem , kas sirgst ar alerģiskām iesnām, kas netiek ārstētas, ir sliktāki rezultāti eksāmenos. Alerģisko iesnu dēļ var būt paaugstināta psihoemocionālā labilitāte vai nogurums, kā arī pazemināta slodzes tolerance, galvassāpes.

Neārstētas alerģiskās iesnas ir viens no visbiežākajiem iemesliem, kāpēc neizdodas sasniegt labu astmas kontroli.

Vairāk lasiet:
 http://www.astma.lv/lv/news/view/504/alergisko-iesnu-un-astmas-saikne