Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 475
Pavisam: 3059290

Atklājumi

Ik dienu pasaulē tiek atklāti jauni fakti par vidi mums apkārt, par cilvēku un veselību. Arī par alerģiju un astmu. Kopā iepazīsim gan nopietnus, gan ne tik nopietnus atklājumus, pētījumus un novērojumus.


Rozīnes un alerģija

Rūpnieciski zāvētas rozīnes var būt apstrādātas ar sēra savienojumiem, kas dažiem cilvēkiem izraisa alerģisku reakciju. Lielākoties gan tādējādi apstrādā tikai gaišās, zeltainās rozīnes.

Skūpsts pret alerģiju

Pētnieki atklājuši, ka kaislīgs 30 minūtes ilgs skūpsts var palīdzēt atvieglot siena drudža simptomus. Skūpstīšanās samazina histamīna izdalīšanos, kas izraisa siena drudzi. Pētnieki kādā Japānas slimnīcā aicināja 24 vīriešus un sievietes, kam ir siena drudzis, 30 minūtes skūpstīties ar saviem partneriem, klausoties maigu mūziku. Eksperiments tika atkārtots arī ar apkampšanos bez skūpstīšanās. Asins paraugos bija redzams, ka pēc skūpstīšanās bija būtiski samazinājies antivielu apjoms, kas cīnās pret alergēniem, savukārt pēc apmīļošanas nekādas izmaiņas nebija vērojamas. Tāpat notika arī pacientiem ar atopisko dermatītu — ādas slimību, kas arī ir saistīta ar alerģijām. «Šie rezultāti pirmo reizi pierāda, ka skūpstīšanās var atvieglot alerģiskas reakcijas,» pavēstīja pētījuma vadītājs ieces Hadzime Kimata. «Rīgas Balss», 29.07.2006.

Tualetes papīrs un alerģija

Mitrs tualetes papīrs var izrasīt alerģisku kontaktekzēmu. Zinātnieki no Mārburgas Zaļā Krusta organizācijas (DGK, Vācija) izpētījuši, ka tas satur jodpropinilbutilkarbamātu (IPBC). Pēc ES regulām antibakteriālo un pretsēnīšu līdzekli IPBC drīkst izmantot kosmētikas līdzekļos, šampūnos, aizsargkrēmos, kā arī tīrīšanas līdzekļos tādā koncentrācijā, kas nepārsniedz 0,05%. Jo biežāk IPBC-saturoši līdzekļi tiek izmantoti, jo lielāks risks pastāv , ka radīsies alerģiska reakcija, brīdina Vācijas Zaļā Krusta organizācija. Lai izvairītos no alerģijas, labāk lietot ūdeni un sausu tualetes papīru.

Āboli, kas garšo grūtniecēm, pasargās viņu bērnus no astmas

Holandiešu un skotu zinātnieki izpētījuši, ka sievietes, kuras grūtniecības laikā uzturā lietojušas ābolus, tādējādi novērsušas astmas attīstīšanos saviem bērniem. Pētījumā, kurā piedalījās 2000 sieviešu, izpētīja mātes diētas ietekmi uz bērnu elpošanas ceļu attīstību un stāvokli vēl ieces gadus pēc dzimšanas. Visā ēdiena daudzveidībā, ko izvēlējās grūtnieces, pētnieki atzīmēja saikni starp ābolu lietošanu uzturā un mazāku to bērnu skaitu, kuri vēlāk cieta no aizdusas un astmas. Citi produkti, kurus tāpat var uzskatīt par veselīgas diētas sastāvdaļu, šādu iespaidu uz bērnu elpošanas ceļiem neradīja. Izskaidrojums, kāpēc āboliem ir tik lieliska ietekme uz augļa imūno sistēmu, meklējams faktā, ka āboli lielā daudzumā satur vielas, ko sauc par flavonoīdiem. Šie paši zinātnieki jau agrāk bija noskaidrojuši, ka cinku, A, E, D vitamīnu saturošu produktu lietošana uzturā tāpat samazināja ekzēmas un astmas izpausmes bērniem. (Aptieku avīze)

Humors – palīgs ārstēšanā

Amerikāņu psihiatrs un zinātnieks Dr.Viljams Frajs uzskata, ka humora labvēlīgā ietekme elpceļu saslimšanas gadījumos ir pierādījusies gadījumos ar indivīdiem, kuriem bija nepieciešama respiratorā ārstēšana. Ir daudzi pacienti, kuriem ir bijusi nepieciešama respiratorā ārstēšana, lai atvieglotu stāvokli vairāku slimību gadījumos, ieskaitot hronisko bronhītu, emfizēmu un citas. Daži ārsti uzskata, ka pacienti ar plaušu slimībām vāji reaģē uz nepieciešamo respiratoro ārstēšanu vai nespēj reaģēt. Viens veids, lai salauztu šo barjeru, ir sākt ārstēšanu ar kādu joku vai anekdoti, kas uzlabotu pacienta noskaņojumu un liktu smieties. Tas varētu būt labs sākums ārstēšanai, izraisot plaušu iztīrīšanos. (www.oxygen.com, DELFI sievietēm)

Kaķu krāsa un alerģija.

Alergēni atrodami dzīvnieku siekalu, tauku un anālajos dziedzeros, kā arī ādā un dzīvnieku asaru šķidrumā.Tie tiek izplatīti ar laizīšanas palīdzību pa visu kažoku.Pie tam, runči producē vairāk alergēnu nekā kaķenes, kastrēti kaķi- mazāk nekā nekastrēti.Dzīvnieki ar gaišu spalvu izplata mazāk alergēnu nekā dzīvnieki ar tumšu kažoku.Škirņu atšķirības ir ļoti niecīgas, lielākoties alerģijas skartie cilvēki reaģē uz visām šķirnēm.Tomēr ir pazīstama specifiska sensibilācija, piemēram, uz angora kaķiem.Ir pierādīta krustiskās reakcijas uz lielajiem plēsīgajiem kaķu dzimtas pārstāvjiem un arī suņiem.

Hipoalerģiskie kaķi

Amerikas Savienoto Valstu tirgū parādījušies kaķi, kas speciāli izaudzēti tā, lai neizraisītu saviem īpašniekiem alerģisku reakciju. Amerikāņu firma Allerca, kas nodarbojas ar biotehnoloģijām, ziņo, ka uz tās kaķiem jau esot izveidojusies krietna rinda, neraugoties uz pieprasīto cenu – vairāk nekā 3 000 dolāru par vienu īpatni. No šiem kaķiem nesarkst un neasaro acis un nemoka šķavas. Nepaasinās arī astmas lēkmes, par ko mēdz žēloties parasto kaķu īpašnieki. Kā teikts firmas paziņojumā presei, šie ir pasaulē pirmie speciāli izaudzētie hipoalerģiskie dzīvnieki. Tikai viens no 50 000 kaķiem ir hipoalerģisks no dzimšanas, un tieši šādi kaķi arī radījuši pēcnācējus uzņēmuma Allerca vajadzībām. Firma savā paziņojumā uzsver, ka viņu metodes pamatā esot vienīgi selekcija un nekādas gēnu inženierijas. (www.medicine.lv)

Padoms par gultasveļu

Gultasveļu dienā iesaka nenovākt no gultas, jo salocītā veidā veļaskastē tā neizžūst (daļa naktī izdalīto sviedru iesūcas arī segā un spilvenos) un kļūst par putekļu ērcīšu un baktēriju barotavu.

Fakti par sadzīves ķīmiju

 • Eiropā tiek izmantoti aptuveni 80 tūkstoši sintētisko ķīmisko vielu, bet tikai par 10% no tām ir skaidri zināma ietekme uz cilvēka veselību.
 • Pagājušajā gadā tika veikts pētījums, kas analizēja bīstamo vielu koncentrāciju Eiropas un arī Latvijas iedzīvotājos. Dalībnieku asins paraugos tika atrastas 73 no meklētajām 107 bīstamajām ķīmiskajām vielām. Lielākā daudzumā tās tika atklātas tieši jaunākās, nevis vecākās paaudzes cilvēkos.
 • Pat mazās devās sintētiskās ķīmiskās vielas var būt toksiskas, uzkrāties cilvēka organismā un ilgākā laika periodā izraisīt alerģiskas reakcijas, vēzi, hormonālās un reproduktīvās sistēmas traucējumus, tāpēc iesakām izvēlēties dabiskus produktus, bez sintētiskām smaržvielām un krāsvielām.
 • 25 % jaundzimušo Latvijā ir alerģiskas noslieces, kas pārmantotas no viņu vecākiem, atrodoties ikdienas saskarsmē ar sadzīves ķīmiju.
 • 45% Latvijas iedzīvotāju regulāri izjūt nepatīkamas organisma reakcijas, lietojot sadzīves ķīmijas līdzekļus.
 • 90 % aptaujāto ārstu dermatologu un alergologu uzskata, ka pēdējos gados īpaši novērojams sadzīves ķīmijas izraisīto ādas kairinājumu un alerģisko reakciju pieaugums.

Smēķēšana un astmas risks

 • Smēķējošo vecāku bērniem agrīni zīdaiņa vecumā attīstās bronhīts, pneimonija, pieaug astmas attīstības risks.
 • Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, 700 miljoni bērnu (gandrīz puse no visiem pasaules bērniem) elpo gaisu, kas piesārņots ar tabakas dūmiem.
 • Izsmēķējot paciņu cigarešu dienā, gadā smēķētājs iztērē apmēram 150 – 350 latu. Smēķētājiem, kas cieš no astmas, elpošana pārsteidzoši ātri uzlabojas, ja tie atsakās no sava netikuma. Jau pēc sešām nedēļām plaušu funkcija uzlabojas par 15%, un plaušas īsā laika posmā atkal spēj uzņemt vairāk gaisa. To konstatējusi Nīla Tomsona vadītā zinātnieku komanda no Glāzgovas Universitātes. Pētījuma rezultāti liecina, ka cigarešu patēriņa kaitīgā ietekme uz astmatiķu veselību ir daļēji atgriezeniska. Pētījumā piedalījās 21 smēķējošs astmatiķis vecumā no 18 līdz 60 gadiem, kuri patērējuši vairāk nekā 10 cigaretes dienā. Desmit izmēģinājuma personas apņēmās smēķēšanu atmest – vismaz uz sešas nedēļas ilgā pētījuma laiku. Pētnieki uzsver, ka smēķēšanas atmešana var palīdzēt smēķējošiem astmatiķiem uzveikt elpceļu iekaisumu daudzkārt efektīvāk nekā iekaisumu mazinoši medikamenti. (Pārpublicēts no medicīnas vortāla www.medicine.lv )

Fakti par putekļu ērcīti

 • Katrā gultā dzīvo aptuveni 10 miljoni putekļu ērcīšu.
 • Katram cilvēkam dienas laikā rodas tik daudz blaugznu, lai no tām pārtiktu 1,5 miljoni ērcīšu.
 • Katrai mājas putekļu ērcītei dzīves laikā ir aptuveni 300 pēcnācēju.
 • Četri cilvēki diennakts laikā izdala aptuveni 10 litrus ūdens tvaiku. Viens cilvēks astoņu stundu miega laikā izdala aptuveni 1 litru ūdens – tātad laulātais pāris guļamistabā naktī izdala 2 litrus ūdens, kas mēnesī ir gandrīz pilna vanna! Mitrums tīk arī putekļu ērcītēm!

Kuri dzīvnieki ir biežākie alerģijas izraisītāji

Biežākie alerģijas izraisītāji: kaķi, suņi, zirgi, kanārijputniņi, papagaiļi, vistas, pīles, kāmīši, jūras cūciņas, truši, zivis. Cilvēki, kuriem ir alerģija pret zirgiem, mēdz būt jutīgi arī pret citiem dzīvniekiem. Par alerģiju noteikti jāinformē ārstējošais ārsts.

Astma kaķim

Arī kaķiem mēdz būt astma. Kaķus bieži vaino par astmas lēkmju izraisīšanu cilvēkiem, taču tikpat labi var būt arī otrādi. Pētnieki no Edinburgas Universitātes slimnīcas atklājuši, ka arī kaķiem cigarešu dūmi, putekļi, ziedputekšņi un pat cilvēku blaugznas var pastiprināt iekaisumu plaušās un izraisīt astmu. Kaķi, kuriem ir nosliece uz astmu, dzīvojot piesmēķētās un nekoptās mājās, cieš no astmas tāpat kā cilvēki, taču, atšķirībā no cilvēkiem, nespēj paši ietekmēt situāciju. Sevišķi jutīgi pret elpceļu problēmām esot orientālo šķirņu kaķi, piemēram, siāmieši. Ieviešot tīrību mājās un atmetot kaitīgos ieradumus, cilvēki var palīdzēt gan paši sev, gan saviem mājdzīvniekiem. Alerģija pret dzīvniekiem plešas plašumā Pasaulē ir palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuri cieš no alerģijas pret dzīvniekiem. Šāda tendence vērojama sakarā ar ievērojamu skaitu iedzīvotāju pārcelšanos no laukiem uz pilsētām. Pastāv teorija, kas skaidro – ja bērns agrīnā vecumā nonāk vidē, kur ir dzīvnieki – suņi, kaķi, cūkas, vistas, aitas, alerģijas iespējamība turpmākās dzīves laikā ir krietni mazāka, nekā bērnam, kurš audzis sterilā vidē pilsētas dzīvoklī. Laukos cilvēka organisms uzreiz nonāk kontaktā ar daudz dažādām lietām, līdz ar to viņa imūnsistēma sāk pareizi darboties – cīnīties ar mikrobiem. Ja imūnsistēmai nav slodzes, tā sāk veidot alerģiju uz apkārt esošām vielām, piemēram, kaķa spalvām. Alerģiju var izraisīt arī tā sauktie bezspalvu šķirņu kaķi un suņi. Tie gan ir mazāk alergēni. Ir novērots, ka cilvēkam alerģiju var izraisīt arī tikai vienas šķirnes dzīvnieks, piemēram, Angoras kaķis, bet visu citu kaķu klātbūtne nerada problēmas.

Šis un tas

 • Alerģiju var pastiprināt dzīvoklī ierīkots gaisa kondicionieris, kas vienu un to pašu gaisu pārvieto no vienas telpas uz otru.
 • Alerģijas izplatība ir saistīta ar dzīves stila pārmaiņām. 90% no dzīves cilvēki pavada telpās.
 • Statistika rāda, ka 30 – 50% cilvēku, kas lieto zāles, to dara nepareizi un ne tā, kā norādīts.
 • Amerikānu zinātnieki izpētījuši, ka liekais svars izraisa nepieciešamību pēc lielākām medikamentu devām bērniem, kuri sirgst ar astmu. Lasīt vairāk.