Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 230
Pavisam: 3085824

Klimatterapija

Mums katram droši vien ir pazīstamas tās patīkamās pārmaiņas, kādas mūsu sadzīvē var ienest, piemēram, tapešu nomaiņa dzīvoklī.Tas uzlabo vispārējo noskaņu, bet sevišķi veselīgi šādas pārmaiņas var ietekmēt ar alerģiju sirgstošu cilvēku pašsajūtu.Tā gan būs tikai mūsu ikdienas klimata maiņa.Plašākā nozīmē runa būs par īpašu terapijas veidu, kas medicīnā pazīstama ar nosaukumu klimatterapija.
Klimatterapija jau sen ir pazīstama kā efektīvs līdzeklis elpceļu un ādas slimību ārstēšanas gadījumos. Šādas terapijas būtība meklējama apstāklī, ka slimais cilvēks zināmu laiku uzturas tādās klimatiskajās zonās, kas nav vai ir tikai minimāli piesārņotas ar alergēniem.Tas īpaši attiecas uz putekšņiem un mājas putekļu ērcītēm.Augskalnu klimats, jūras gaiss un alu gaiss var palīdzēt astmas slimniekiem.

Jūras gaiss iedarbojas uz slimnieku kā aerosols, jo tas ir bagāts ar nātrija hlorīdu, kas nomierinoši iedarbojas uz gļotādu, bet, kairinot ādu, uzlabo asinsriti un vielmaiņu. Piemēram, pie Ziemeļu jūras sāli un jodu saturošais gaiss iedarbojas dezinficējoši uz organismu, un vējš gandrīz vienmēr pūš no jūras puses un tāpēc nenes sev līdzi putekšņus un citas alerģiju izraisošas vielas. UV starojums nodrošina D-vitamīna rašanos organismā un stiprina tā imūnsistēmu.

Kalnu gaisa tīrība, kalnu ģeofiziskā, garu atbrīvojošā, pozitīvā iedarbība uz cilvēka psihi un ķermeni rada īpaši labvēlīgu vidi slimību ārstēšanai.Pie tam arī veģetācija, kāda sastopama kalnu apgabalos, nodrošina vajadzīgās pārmaiņas-ziedēšana te noris vēlāk, un arī sugu atšķirības te ir lielas.Kā jau minēts, īpaši iedarbīga šāda terapija ir slimniekiem, kuri cieš no putekšņu un mājas putekļu ērcīšu alerģijām. Ērcītes nevar izdzīvot augstkalnu apstākļos, kur gaisa mitrums ir daudz zemāks nekā vajadzīgs šiem alerģijas izraisītājiem (65-80%).Tām nav nekādu izdzīvošanas iespēju virs 900 m virs jūras līmeņa.Kalnu retinātais gaiss ir labvēlīgs astmātiķu sašaurinātajiem bronhiem. Arī intensīvais UV starojums dod savu pozitīvo ietekmi. Klimatterapiju nepieciešams apvienot ar kustību terapiju.Treniņi notiek svaigā gaisā, kam tiek pievienotas gaisa peldes, naktsmiegs brīvā dabā u.tml.Tas viss labvēlīgi ietekmē sirds-asinsrites sistēmu, elpošanu.Tiek mazināti bronhīta, astmas, alerģiju, ādas slimību, augsta asinsspiediena un vielmaiņas simptomi. Ķermenis tiek norūdīts pret saaukstēšanās slimībām, kā arī atkāpjas nervozie pārpūles simptomi.

Alu gaiss arī tika pieminēts klimatterapijas sakarā, jo alās ir daudz mazāka alergēnu klātbūtne. Katrā ziņā tam tomēr ir mazāka iedarba par augstkalnu klimatu.