Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 30
Pavisam: 2514851

Alerģija pret sauli

Katram piektajam iedzīvotājam saule var izraisīt alerģisku ādas reakciju jeb polimorfo gaismas dermatozi. Alerģijas izpausmes – stipra nieze, sarkani izsitumi, pietūkusi āda – var parādīties gan dažas stundas pēc sauļošanās, gan nākamajā dienā. Dermatologs Raimonds Karls skaidro, ka saules alerģija var būt divu veidu – cilvēka organismā notiek izmaiņas, kas saistītas ar ultravioletajiem stariem (UV). UV stari ādā atbrīvo īpašas bioloģiskas vielas, piemēram histamīnu un prostaglandīnu . Rezultātā veidojas asinsvadu paplašinājums, tūska, kas ir tipiska alerģiska reakcija. Ādas kairinājums var būt saistīts arī ar kādu ķīmisko vielu, medikamentu lietošanu – tie palielina ādas jutību pret UV stariem. Paaugstināta jutība pret sauli var būt jebkurā gadalaikā, bet tieši vasaras sākumā saule ir spēcīgāka, bet āda mazāk aizsargāta. Ja lietojat medikamentus, izlasiet lietošanas instrukciju, tajā jābūt norādītam, ja medikaments izraisa paaugstinātu jutību.
Ja jums ir alerģiskas reakcijas, tad labāk izvairieties no tiešiem saules startiem, izvēloties vieglu, dabīga materiāla apģērbu, kas aiztur UV starus. Noteikti lietojiet aizsargkrēmus. Ir arī līdzekļi, kas paredzēti tieši saules alerģijas novēršanai. Diemžēl fotoalerģiskā reakcija var veidoties arī pret saules aizsargkrēmiem. Izvēlieties tādus, kas paredzēti cilvēkiem ar pastiprinātu jutību.
Ja saules alerģija rodas no UV staru kombinācijas ar medikamentiem, konsultējieties ar ģimenes ārstu, alergologu vai imunologu. Iespējams medikamentu nomainīt pret citas grupas medikamentu ar līdzīgu iedarbību.

Kā sevi pasargāt?
Izvairieties uzturēties saulē no pulksten 11 līdz 16, kad saules starojums ir visintensīvākais; 
ja lietojat medikamentus – noteikti izlasiet instrukciju; 
pirms dodaties saulē, noņemiet dekoratīvo kosmētiku; 
pie saules pierodiet pamazām, lai ādā sāk izstrādāties melanīns – aizsarglīdzeklis pret saules stariem; saulē vajadzētu kustēties, nevis tikai gulēt; jāņem vērā, ka ūdens virsma pastiprina UV staru iedarbību; 
jābūt galvassegai, jo UV stari bojā arī matus; 
ja uz ādas ir izveidojušies pigmentācijas plankumi, neskaidri ādas veidojumi, iekaisumi, konsultējieties ar ārstu.

Der zināt!
Atcerieties, ka parastais stikls laiž cauri UV starojumu.
Lietojiet A, C, E vitamīnu, kas ir antioksidanti (cīnās pret kaitīgām molekulām un paātrina šūnu atjaunošanos). Iekaisuma mazināšanai derēs beta karotīns un selēns.
(Pārpublicēts no „Rīgas Balss” 26.05.2006