Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 445
Pavisam: 2614529

Jaundibinātā HOPS pacientu biedrība aicina VM turēt solījumus par kompensējamām zālēm


Lai aizstāvētu hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) pacientus, Latvijā ir oficiāli nodibināta HOPS pacientu biedrība. Savu darbību tā sākusi, kopā ar Astmas un alerģijas biedrību aicinot Veselības ministriju turēt iepriekš dotos solījumus par kompensācijas apjoma atjaunošanu zālēm plaušu slimībām, kas līdz šim pamestas pabērna lomā.

HOPS pacientu biedrība kopā ar Latvijas Astmas un alerģijas biedrību vērsās Veselības ministrijā, aicinot skaidrot, vai tā ir atkāpusies no iepriekš paustās pozīcijas, ka 2019. gadā beidzot vajadzētu atjaunot zāļu kompensācijas apjomu diagnozēm, kam kompensācija tika samazināta jau krīzes laikā 2009. gadā. Desmit gadu laikā pēc tam nav kompensācija nav atjaunota ne astmas, ne arī HOPS medikamentiem, tādējādi diskriminējot šos pacientus. Astmas zāļu kompensācija pašlaik ir 75% (iepriekš bija 90%) bet HOPS – tikai 50% (iepriekš bija 75%)..

 

Veselības ministrija 18. decembra Ministru kabineta sēdē ziņoja, kā šogad paredzēts izmantot 154,2 miljonu eiro papildu finansējumu veselības aprūpei. Diemžēl kompensācijas apjoma palielināšanai abām elpceļu slimībām nav paredzēts neviens cents. Tas ir pretrunā gan ar Veselības ministrijas iepriekš publiski medijos pausto nostāju, gan nostāju atbildes vēstulēs abām elpceļu pacientu organizācijām vēl 2018. gadā.

 

“Mēs tiešām nesaprotam, kādēļ elpceļu slimības, īpaši tāda smaga slimība kā HOPS, Veselības ministrijā tiek ignorētas. Gan ārsti, gan pacienti jau gadiem atgādina, ka hroniskie pacienti nespēj nopirkt zāles, neārstējas, kļūst par invalīdiem, bieži tiek stacionēti, bieži saslimst ar smagām sirds un asinsvadu slimībām – bet nekādas reakcijas. It kā mūsu nebūtu,” saka HOPS pacientu biedrības vadītāja Mārīte Sadauska. “Varbūt neviens ministrijā nezina, ka HOPS ir trešais izplatītākais mirstības cēlonis pasaulē?”

 

HOPS pacientu biedrības mērķi aizstāvēt šīs diagnozes pacientu intereses un vajadzības valsts un pašvaldību iestādēs, veselības aprūpes institūcijās; uzlabot HOPS slimniekiem veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību; pievērst sabiedrības un veselības aprūpes sistēmas pārstāvju uzmanību HOPS un citu plaušu slimību diagnostikai un ārstēšanai.

 

Pēc mediķu aplēsēm, Latvijā aptuveni 100-150 tūkstošiem cilvēku ir HOPS un aptuveni 40-100 tūkstošiem – astma. Bieži šīs slimības nav pat diagnosticētas, un bieži netiek arī pienācīgi ārstētas. Gan HOPS, gan astma ir hroniskas slimības, kuru kontrolei jālieto zāles pastāvīgi visa mūža garumā. Katrs HOPS uzliesmojums rada neatgriezeniskus plaušu bojājumus un paaugstina priekšlaicīgas nāves risku. Kopumā HOPS pasaulē ir trešais izplatītākais mirstības cēlonis.

 

Mārīte Sadauska
hopspacienti@gmail.com