Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 56
Pavisam: 2499759

Rīgas iedzīvotājiem būs pieejami bezmaksas gaisa kvalitātes brīdinājumi

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem gaisa piesārņojums ir viens no biežākajiem priekšlaicīgas nāves un slimību cēloņiem pasaulē. Īpaši sensitīvām personām pat īslaicīga gaisa piesārņojuma iedarbība var pasliktināt plaušu darbību, saasināt astmu vai elpošanas ceļu infekcijas. Gaisa piesārņojuma koncentrācijas gaisā var ievērojami mainīties dažu stundu laikā. No 27. februāra Rīgas pilsētas iedzīvotājiem ir pieejams bezmaksas pakalpojums Riga airTEXT, kas brīdinās par gaisa kvalitātes pasliktināšanos.

Ar Riga airTEXT palīdzību jebkuram iedzīvotājam ir iespēja pieteikties bezmaksas gaisa piesārņojuma brīdinājumiem īsziņas un e-pasta veidā. Tāpat tīmekļa vietnē www.rigaairtext.lv un bezmaksas mobilajā aplikācijā ir iespēja iepazīties ar trīs dienu prognozi par gaisa piesārņojumu, ziedputekšņu koncentrāciju un UV starojumu. Informācija ir pieejama arī brīdināšanas servisa Facebook and Twitter lapās. 

Riga airTEXT ļauj iedzīvotājiem iepriekš sagatavoties īslaicīgiem pasliktinātā gaisa kvalitātes periodiem. Piemēram, tagad cilvēki ar astmu vai sirds slimībām var atbilstoši reaģēt, ņemot līdzi inhalatoru vai izvairoties no intensīvas fiziskām nodarbībām brīvā dabā.

Modernā datorsistēma automātiski apvieno satelīta novērojumus un reģionālās gaisa kvalitātes prognozes Eiropai no Copernicus atmosfēras monitoringa servisa (CAMS) ar ļoti augstas izšķirtspējas gaisa kvalitātes modeli Rīgai, kas ir izstrādāta, izmantojot pasaules vadošo gaisa piesārņojuma izkliedes modelēšanas sistēmu ADMS-Urban. ADMS-Urban simulē piesārņojuma izkliedi un ķīmiskās reakcijas lielās pilsētu teritorijās, ko veido tūkstošiem atsevišķu piesārņojuma avotu un sarežģītas gaisa plūsmas, ko veido ēkas un ielas. Rezultāts ir pārsteidzoši detalizēta gaisa piesārņojuma karte ar vairāk nekā 100 000 datu punktiem. 

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe uzsver: “Rīgas piederību Eiropas viedo pilsētu saimei pamato dzīves kvalitāte pilsētā, inovatīva ekonomika, vieda un resursus taupoša saimniekošana un moderna, informācijas tehnoloģijās balstīta pārvalde ar aktīvu iedzīvotāju līdzdalību. Šo raksturojumu turpmāk papildinās arī gaisa kvalitātes prognozes – Riga airText, kas ar tehnoloģiju starpniecību spēj sasniegt katru pilsētnieku vai pilsētas viesi, kuram tas ir būtiski.”

Tagad Rīgas iedzīvotājiem būs iespēja saņemt svarīgu informāciju par gaisa kvalitāti ļoti mūsdienīgā un lietotājiem ērtā viedā."

Riga airTEXT servisu izstrādāja Lielbritānijas un Latvijas eksperti no CERC un SIA Estonian, Lithuanian and Latvian Environment (ELLE) ar Copernicus atmosfēras monitoringa sistēmas (CAMS) finansiālu atbalstu. Rīgas Dome un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija cieši sadarbojās ar brīdināšanas sistēmas izstrādātājiem, lai nodrošinātu piedāvātā servisa atbilstību iedzīvotāju vajadzībām. Riga airTEXT izstrāde bija iespējama, pateicoties Eiropas Savienības (ES) finansējumam CAMS programmā, kas ir daļa no Eiropas Vidēja termiņa laika prognožu centra (ECMWF) īstenotās ES Copernicus Zemes novērojumu programmas.

Jūlija Doktorova (ELLE) rigaairtext@environment.lv +371 67242411