Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 454
Pavisam: 2556786

Ģimenes ārstu streiks. Ar ko jārēķinās, ja ārstu protestu laikā nepieciešama mediķu palīdzība?

Kā zināms, š. g. 3. jūlijā plkst. 12 ģimenes ārsti uzsāka beztermiņa streiku, izvirzot valdībai konkrētas prasības un solot streikot, līdz tās tiks izpildītas. Tas pamatoti radījis sabiedrībā satraukumu par to, kādas būs iespējas streika laikā saņemt mediķu palīdzību. Bažas pastiprina fakts, ka nav precīzas informācijas par to, cik tieši ģimenes ārstu piedalās streikā. Nacionālais veselības dienests (NVD) skaidro, ka daļa ģimenes ārstu nav sniegusi informāciju par dalību protesta akcijā vai šobrīd nevar sniegt viennozīmīgu atbildi, savukārt vairāki ģimenes ārsti atkārtoti sazinās ar NVD, lai ziņotu, ka ir mainījuši lēmumu un protesta akcijā tomēr nepiedalīsies.

Lai potenciālajiem pacientiem būtu vieglāk orientēties šajā situācijā, apkopojām, mūsuprāt, svarīgāko par ģimenes ārstu streiku.

Kur un kādu palīdzību iespējams saņemt ģimenes ārstu streika laikā

1.     Ja rodas nepieciešamība saņemt kādu no ģimenes ārsta sniegtajiem pakalpojumiem, vispirms iedzīvotāji tiek aicināti telefoniski sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi, lai noskaidrotu, vai ģimenes ārsts piedalās protesta akcijā.

2.             Ja ģimenes ārsts nav pieejams, primāri ieteicams vērsties pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros un protesta laikā pieņem pacientus ne tikai vakara stundās, bet arī dienas laikā. Savukārt lauku reģionos var vērsties feldšerpunktos, kuros strādā ārstu palīgi.

3.             Ja dežūrārsti vai feldšerpunkti nav pieejamā attālumā, medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos vai slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Šajās iestādēs jāvēršas arī tad, ja konsultācija ir nepieciešama steidzami - piemēram, hronisku slimību paasinājuma gadījumos, traumu, apdegumu un citos akūtos gadījumos.

4.             Ja nepieciešama valsts kompensējamo medikamentu recepte, pēc tās jādodas pie dežūrārsta, ārsta steidzamās medicīniskās palīdzības punktā (traumpunktā) vai slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Ieteicams iepriekš sazināties ar ārstniecības iestādi, jo, piemēram, konkrētais dežūrārsts var būt gan ģimenes ārsts, kuram ir tiesības izrakstīt valsts kompensējamo medikamentu recepti, gan dežūrķirurgs, kuram šādu tiesību nav.

5.             Jaundzimušo un bērnu vakcinācijas gadījumā būs iespējams vērsties pie dežūrārstiem vai pediatriem, lai saņemtu rekomendācijas par paredzēto vakcināciju veikšanas iespējām. Vakcinācija tiks īstenota vakcinācijas kabinetos.

6.             Plašāka informācija par ārstniecības iestādēm, kurās protesta laikā var saņemt medicīnisko palīdzību akūtā gadījumā, ir attēlota speciāli izveidotā interaktīvā kartē. Karte un informācija par to, kur var atvērt darbnespējas lapas, saņemt medikamentu receptes un citus pakalpojumus, ir pieejama NVD mājaslapā www.vmnvd.gov.lv, sadaļā "Medicīniskās palīdzības saņemšana protesta laikā".

Informāciju sagatavoja

Irīna Meļņika

SUSTENTO Pacientu informācijas un tiesību aizsardzības centra vadītāja