Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 209
Pavisam: 2635169

Patentbrīvo medikamentu izmantošana astmas ārstēšanā var radīt draudus astmas slimnieku veselībai

No 2015.gada 1.janvāra tiek plānotas izmaiņas valsts kompensējamo zāļu sarakstā, kas paredz kompensējamo zāļu sarakstā iekļaut arī analogos inhalācijas preparātus astmas un hronisku obstruktīvu plaušu slimību ārstēšanai.

Latvijas Astmas un alerģijas biedrība pauž bažas, ka patentbrīvo medikamentu izmantošana astmas ārstēšanā radīs haosu un var apdraudēt arī pacientu veselību.

Pašlaik astmas slimnieki izmanto oriģinālos inhalācijas preparātus, kas ir iekļauti valsts kompensējamo medikamentu sarakstā. Taču no nākamā gada tiks kompensēti arī patentbrīvie jeb analogie medikamenti. Tas nozīmē, ka tirgū ienāks jaunas inhalējamās ierīces, bet astmas slimnieki tām nemaz nav sagatavoti.

Biedrības vadītāja Rita Paeglīte skaidro, ka jauna inhalatora apgūšanai astmas pacientam ir nepieciešams laiks un vairākas vizītes pie speciālista. Tomēr vēl joprojām ārsti nav informēti, kādi jaunie kompensējamie medikamenti būs pieejami aptiekās no 1.janvāra, nemaz nerunājot par to, kā tos lietot. "Ja pat ārsti ir neizpratnē, ko tad no 1.janvāra lai dara slimnieks, kurš varbūt aptiekā saņems tādu inhalatoru, ko nemācēs pat atvērt?" neizpratni pauž Paeglīte.
Tiek prognozēts, ka izmaiņu rezultātā izdevumi valstij pieaugs, nevis samazināsies, jo pacientiem vairākkārt būs jādodas pie speciālista, lai jauno ierīci apgūtu. Izmaiņu rezultātā pieaugšot ne tikai ārstu slodze, bet arī pacientu izdevumi par ārsta apmeklējumu. Tikmēr šajā laikā astmas slimnieku veselības stāvoklis pasliktināsies, jo laikā, kamēr inhalācijas līdzeklis netiek lietots, ārstēšana nenotiek.
Lai gan pastāv iespēja, ka ārsts var turpināt izrakstīt līdz šim izmantotos medikamentus, biedrība norāda, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ārstam no valsts kompensējamo zāļu saraksta ir jāizvēlas lētākās attiecīgās grupas zāles. Gadījumā, ja pacients gribēs turpināt lietot līdzšinējās zāles, cenas starpība jāsedz viņam pašam, bet to ne visi varot atļauties. "Daudzi izvēlēsies zāles vienkārši nelietot vai lietos mazāk, neregulāri, tās taupot. Biežāk būs saasinājumi, cilvēki biežāk nonāks slimnīcā," prognozē biedrības vadītāja.