Kontakti

Berģu iela 116,
Rīga, LV - 1024
astmaalergija@inbox.lv

Lapa apskatīta
Šodien: 450
Pavisam: 2556782

Melns trīsstūris zāļu lietošanas instrukcijās – ko tas nozīmēs.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka šoruden noteiktu reģistrēto zāļu produktu informācijā (lietošanas instrukcijās un aprakstos) sāks parādīties jauns simbols – melns trīsstūris.

Šis apzīmējums Eiropas Savienībā ir ieviests zāļu papildus uzraudzības programmas ietvaros, un tas ir svarīgs jaunās Eiropas farmakovigilances likumdošanas jaunievedums.

Eiropas farmācijas jomu regulējošās iestādes īpaši rūpīgi uzrauga zāles, kam paredzēta papildu uzraudzība. Šo zāļu lietošanas instrukcijā un veselības aprūpes speciālistiem paredzētajā informācijā, ko sauc par zāļu aprakstu, ir jābūt attēlotam apgrieztam melnam trīsstūrim kopā ar īsu teikumu: šīs zāles ir pakļautas papildu uzraudzībai.

Nākamo pāris mēnešu laikā melnais trīsstūris aizvien vairāk parādīsies informācijā par zālēm, kas pakļautas papildu uzraudzībai, tai skaitā arī lietošanas instrukcijās, kas atrodas zāļu iepakojumā kopā ar zālēm.

Visas ES tirgū esošās zāles tiek rūpīgi uzraudzītas. Ja zāles ir marķētas ar apgriezto melno trijstūri, tas nenozīmē, ka tās nav drošas. Šī simbola mērķis ir aicināt veselības aprūpes speciālistus un pacientus aktīvi ziņot par jebkurām iespējamām zāļu blakusparādībām, kas novērotas, lietojot konkrētās zāles, jo šīs zāles ir nesen nonākušas tirgū vai dati par šo zāļu drošumu pagaidām ir ierobežoti.

Zāļu valsts aģentūra pastāvīgi apkopo informāciju, lai pārraudzītu reālo pieredzi zāļu lietošanā. Ziņojumi par iespējamām blakusparādībām ir nozīmīgs veids, kā iegūt vairāk informācijas par tirgū esošajām zālēm. Reālajā dzīves situācijā, kad zāles lieto lielāka un daudzveidīgāka pacientu grupa, var tikt novērotas retākas zāļu blakusparādības. Tiek vērtēti visi ziņojumi par zāļu blakusparādībām, lai pārliecinātos, ka zāļu lietošanas sniegtie guvumi vēl joprojām atsver riskus, un lai veiktu nepieciešamās darbības, veicinot drošu un efektīvu zāļu lietošanu.

ZVA atgādina, ka pacientiem ir iespēja ziņot par zāļu izraisītām blaknēm. Plašāku informāciju par ziņošanu var iegūt ZVA mājaslapā - www.zva.gov.lv/pacienta-zinojums.