Ārstēšana

Bērns un astma - vecākiem par  bērnu astmu

Zāļu izrakstīšanas nosacījumi astmas pacientiem.

Tā kā astma ir hroniska slimība, ir periodi, kad ir nepieciešama ārstēšana, kam seko laika posmi, kad veselības problēmu nav. Tikai 5 % no visiem astmas slimniekiem ir tik smags stāvoklis, ka zāles jālieto visu mūžu.  Astmas ārstēšanā ir ļoti svarīgi apzināt kairinātājus, kas izraisa astmas lēkmes, un iemācīties no tiem izvairīties – tātad kontrolēt astmu. Astmas kontrolēšana var palīdzēt slimniekam ar to sadzīvot, neizjūtot nekādus apgrūtinājumus ikdienas dzīvē.
Svarīgi ir pēc iespējas ātrāk konstatēt saslimšanu un sākt ārstēšanu, lai sasniegtu maksimāli labus rezultātus. Laikus uzsākot lietot medikamentus, pastāv iespēja novērst slimības tālāku attīstību, kā arī izvairīties no elpceļu neatgriezeniskas sašaurināšanās.

Astmas ārstēšanai tiek izmantoti divu grupu medikamenti – elpceļu iekaisuma ārstēšanai un elpošanas atvieglošanai. Astmu ir iespējams ārstēt arī ar medikamentu, kas nesatur hormonus. Tā kā elpošanas atvieglošanas preparāti dod tūlītēju iedarbību, pacienti bieži vien nelieto iekaisuma ārstēšanai paredzētos līdzekļus. Šādā veidā medikamentu iedarbība ir īslaicīga un ar laiku arī neefektīva, kā rezultātā astmas ārstēšana var novest pie situācijas pasliktināšanās. Minimālais ārstēšanas laiks ir trīs mēneši. Visefektīvākais ārstēšanas veids ir gan ārstēt elpceļu iekaisumu, gan lietot medikamentus elpošanas atvieglošanai, gan saprast, kā izvairīties no kairinātājiem, kas izraisa astmas lēkmes.
Astma ir nopietna slimība, un medikamentus, kas nepieciešami ārstēšanai, izraksta ārsts – pulmonologs, nekādā gadījumā nedrīkst nodarboties ar pašārstēšanos. Bērniem astmas ārstēšana atšķiras – plašāka informācija.

 

 


Ko nozīmē astmas kontrole:

• astmas simptomi minimāli vai to nav;
• klepus netraucē nakts miegu;
• gandrīz nemaz nav nepieciešamības lietot glābšanas inhalatorus;
• var netraucēti veikt ikdienas darbības un fiziskas aktivitātes;
• normai atbilstoši plaušu funkciju rādītāji;
• astmas lēkmes ļoti retas vai to nav.